Facebook, F8’de Drup Chatbot’larını Başlatacak

Facebook, F8’de Drup Chatbot’larını Başlatacak

Facebook, F8 konferansında Messenger grup sohbetleri içinde çalışan yeni bir grup bot botu sınıfını açığa çıkaracak.

Bu grup botları, kullanıcının gelişmesini bilen üç kaynağa göre, kullanıcıların bir spor oyunu ilerlemesi, e-ticaret dağıtımları gibi gerçek zamanlı haberler hakkında bilgilendirilmesini sağlayabilir.

Facebook, lansmana hazırlanmak için zaten chatbot yapımcılarıyla çalışıyor.

Facebook, daha fazla geliştiricinin grup botlarını da başlatmasına izin vermek için API’lar açacak. Yorum talep edildiğinde, bir Facebook sözcüsü “dedikodular veya spekülasyonlar hakkında yorum yapmıyoruz” dedi, ancak kaynaklarım bunun geldiğini onayladı.

Örneğin, bir futbol taraftarının Messenger grubu, oyundan skor değişiklikleri, büyük oyunlar ve diğer haberleri verebilecekleri bir spor botu ekleyebilir.

Bir e-ticaret grubu botu, bir grup iş arkadaşını öğle yemeğinin durumuyla ilgili bilgilendirir ve siparişin hazırlandığını ve ne zaman geldiğini bildirmesini sağlayabilir.

Facebook Messenger medya mülkiyet TheScore ve NBA ekibi Sacramento Kings, Plus Dominos gibi gıda dağıtım botları ve spor haber botları bulunuyor.

 

Grup botlarının başlatılması, Facebook’un geçen yıl F8’de başlattığı ve Micder’in daha önce geleceğini bildirdiği Messenger bot platformuyla ilgili iki büyük sorunu çözebilir.

Birincisi, grup botları insan tartışması ortağı gibi yapmaya çalışmak yerine, haber bültenlerine benzeyecektir.

İkincisi, grup sohbetlerinde var olmaları, kolay keşif kanallarına sahip olmayan botlara viral bir büyüme mekanizması sağlayacaktır.

Şu anda, kullanıcıların biriyle konuşma başlatmak için Messenger’ın arama kutusuna bir bot adı yazması gerekiyor. Botlara gözatmanın doğal bir yolu yoktur; bu nedenle işletmeler, pazarlamayla insanların kafalarına açılan botun tam ismini almalı veya bir Facebook Haber Akışı reklamı aracılığıyla bir botla bir sohbet başlatmalarını sağlamalıdır. Bu, Botlist gibi az bilinen üçüncü parti tarama seçeneklerinin ortaya çıkmasına yol açtı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir