Kiril Alfabesinin Kökeni

Kiril Alfabesinin Kökeni

Kiril alfabesinin ismi Bizanslı bir misyoner olan Aziz Cyril’den gelmektedir. Modern Kiril alfabesi, 9 yüzyılda Bulgaristan kralı I. Boris tarafından Erken Kiril alfabesinin geliştirilmiş halidir. Erken Kiril alfabesinin ise Yunan alfabesinin geliştirilmiş bir versiyonu olduğu düşünülmektedir. Henüz kanıtlanamamış olsa da, yaygın olan bir görüşe göre, Yunan alfabesinde kullanılmayan sesler için ilave harfler kullanılarak Erken Kiril alfabesi oluşturulmuştur.

Kiril Alfabesinin Kökeni

Kiril alfabesinin kökeni ile ilgili elimizde kesin ve net bilgiler yoktur. Birçok bilim adamı için bu konu halen çözülmemiş bir bilmecedir. Ancak Kiril alfabesinin kökeni ile ilgili iddia edilen birçok görüş mevcuttur. Kiril alfabesi ile ilgili bu görüşlerden en yaygın olanı ise, 9 yüzyılın ikinci yarısında Bizans’ta Aziz Kiril ve Aziz Methodius tarafından oluşturulan bir alfabe olmasıdır. Kiril alfabesi 10. yüzyılın sonlarında Rusya’da kilisenin dili haline gelmiştir. Daha sonra alfabe zamanla tüm Rusya’ya yayılmış, Slavların ve Rusların alfabesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Kiril Alfabesinin Gelişimi

Kiril alfabesi Rus topraklarında ortaya çıktığı zamandan itibaren yüzyıllarca değişmeden kullanılmıştır. 18. yüzyılın başlarında ise alfabede ilk değişiklik yapılmıştır. Bu değişiklik Rus İmparatoru Peter’in yazı dilinde reform yapmaya karar vermesiyle gerçekleşmiştir. Bu değişikliğin yapılmasının en önemli nedeni, matbaanın icadıdır. Eski Kiril alfabesinin matbaada basılmaya uygun bir düzene sahip olmaması nedeniyle alfabede çeşitli geliştirmeler yapılmış, alfabe matbaada basılmaya uygun hale getirilmiştir. Bu değişiklikle birlikte Kiril alfabesi bugünkü halini almıştır. Bu değişim öncelikle dini metinler haricindeki tüm metinlerde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak dini metinlere dokunulmamış, dini metinler uzun bir süre eski Kiril alfabesiyle elde yazılmaya devam etmiştir. Yeni Kiril alfabesiyle basılan ilk kitap ise 1708 yılında Rusya’da yayınlanan geometri ders kitabıdır. Yeni Kiril alfabesi bugün tüm dünyada kullanılan Kiril alfabesidir.

Çeviri taleplerinizde, hızlı, uygun fiyatlı, güvenilir ve kurumsal çözümler için OKEANOS TERCÜME sizlere çok yakın. Bütün dillerde profesyonel  tercüman kadrosuyla, ister bireysel, isteseniz de kurumsal taleplerinizde, kısa sürede istediğiniz çözümü bulabilirsiniz. Bizlere dilerseniz web sitemiz üzerinden ulaşabilir, dilerseniz de 0212 221 45 21 kurumsal hattımız ile direk müşteri temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir