Birleşik Arap Emirlikleri, 192 Milyar Dolar Enerjiden Tasarruf Edecek

Birleşik Arap Emirlikleri, 192 Milyar Dolar Enerjiden Tasarruf Edecek

Birleşik Arap Emirlikleri, güç kaynaklarının yarısını 2050 yılına kadar temiz enerjiye geçirmesiyle birlikte yatırım maliyetlerinden çok kazandıracağı tahmin ediliyor.

Körfez ülkesi 2050 yılına kadar 150 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor. Doğal gaz üzerinden güç kaynaklarını besleyen ülke, Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei Berlin’deki bir konferansta yaptığı açıklamada temiz enerji kaynaklarının 192 milyar dolarlık bir tasarruf sağlayacağını belirtti. Mazrouei yaptığı açıklamasında uygulanacak stratejiyi takip ederek hem çevreyi koruyacaklarını hem de tasarruf edeceklerini sözlerine ekledi.

Güneş enerjisinin maliyetlerinin hızlıca düşmesinin ardından, Körfez ülkeleri ve Orta Doğu güç kaynakları için geliştirdikleri stratejileri gözden geçirmeye başlamıştı. Bunun ana nedeninin ise bölgede genellikle sıvı doğal gaz kullanılıyor olması olarak belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri, birkaç sene içerisinde sıfırdan başladığı temiz enerji hedefleri konusunda bir hayli hırslı gözükmesiyle göz dolduruyor. Eylül ayında, Çinli panel üreticisi JinkoSolar Holding ve Japon geliştirici Marubeni, Abu Dabi’de güneş panelleri inşa etmek için rekor teklif olan saatlik 2.42 cent olan kw fiyat vermişti. 2007 yılından bu yana 1 milyar dolar alt yapı çalışmalarına yatırım yapan Birleşik Arap Emirlikleri’nin önderliğinde Orta Doğu’nun enerji sistemlerini değiştirebileceği düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir