eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Evrensel Bir Temel Gelir, Sosyal Girişimciliği Başlatabilir mi?

Evrensel Bir Temel Gelir, Sosyal Girişimciliği Başlatabilir mi?

Otomasyon. Teknolojistlerden ve ekonomistlerden ayrılan tek bir yenilik, işgücü piyasalarında yerindenlik dağılımının arttığından endişe ediyor. Değişen bir başka sistem yeniliği korkuları azaltabilir, iş kaybını hafifletebilir ve ekonomide daha fazla yeniliğe yol açabilir mi? Evrensel Temel Gelir (UBI) cevap olabilir.

UBI, tüm vatandaşlara düzenli olarak koşulsuz bir ödeme ücreti verme fikri, mevcut sosyal harcama programlarını düzene sokmak ve idari masrafları azaltmak için bir araç haline gelmiştir. 

Girişimcilikle ilgili olduğu için, UBI’nin argümanı şöyledir: gelir veya çalışma durumundan bağımsız olarak sunulan ek bir güvenlik ağı sayesinde potansiyel girişimciler yeni girişimlere başlamada daha az risk altına girer ve buna daha fazla eğilimli olurlar. 

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, konsepte verdiği desteği Harvard Üniversitesi’nde bu Mayıs ayında başlatarak, Tesla’daki Elon Musk ve eBay’in kurucusu Pierre Omidyar’ın da bulunduğu bir dizi üst düzey girişimcinin yer aldığını belirtti.

 

Bir UBI’nin girişimciliği teşvik edebileceği fikri, özellikle de dünya çapında politika yapıcılarının ulusal büyüme rakamlarını güçlendirme yollarını düşünmeleri açısından kesinlikle caziptir. Başka yerlerde girişimciliğin özellikle ekonomik istikrarsızlık döneminde Birleşik Devletlerde ekonomik büyümenin ve iş yaratmanın önemli bir bileşeni olduğuna değindik.

Sadece bu değil, en başarılı girişimler, Google, Apple, Microsoft, Amazon ve diğerleri ile ilişkili yaşam iyileştirme teknolojilerinin çeşitlerini üretebilir.

Ancak, UBI ve girişimcilik arasında görünen bağlantı, daha kapsamlı bir incelemeye tabi tutulduğunda o kadar açık değildir. NYU Stern İşletme Okulu’ndan Robert Seamans yakın zamanda , daha düşük downside riskinin veya işletmelerin başarısızlığıyla bağlantılı girişimcilere yönelik tehlikelerin, girişimcilerin kapitalist ve melek yatırımcı hesaplarını etkileyeceğini ve girişimcilerin sermayesinin gelmekten daha kolay olmadığını savundu.

Başka bir deyişle, yatırımcıların çoğu girişimcinin UBI tarafından sağlanan güvenlik ağı olmamasından daha fazla ilgi duyuyorlar; daha yüksek kişisel risk seviyesi varsayıldığı için girişim başarısının şansını artırabilir. Bu düşünce hattı UBI ve kar amacı gütmeyen kuruluş arasındaki potansiyel bağlantı konusunda meşru bir endişe kaynağıdır.

Bununla birlikte, UBI’nin kar amacı güden motivasyona bağlı olmayan bu tür işletmeler üzerindeki potansiyel etkilerine daha az dikkat edilmiştir. En etkili sosyal işletmelerin çoğu, gelir akışlarının yanı sıra toplumsal etkilere öncelik veren hibrit iş modellerine dayanıyor.

İyi bir örnek, Dünya Ekonomik Forumu tarafından 2017 yılının en iyi sosyal bir kuruluşu olarak kabul edilen COMACO’dur . Zambiya merkezli organizasyon tarımsal teknolojilere yatırım yapar ve çiftçilerin birinci sınıf gıda pazarlarına girmelerine yardım eder.

Bunu yaparken, organizasyon ekosistem yönetimi için pazar temelli bir model geliştirerek milyonlarca yıllık gelir elde etmeyi ve çiftçiler için artan kâr sağlamıştır. Bir UBI, genç sosyal işletmeler için hayati önemi olan tohum sermayesini tedarik eden COMACO gibi daha fazla proje için gerekli güvenlik ağı ve temel sermaye sağlayabilir.

COMACO, Zambiya genelinde 140 binden fazla küçük ölçekli çiftçiyi desteklemekte ve böylece gıda güvenliği ve gelir yaratmaktadır.

Ashoka: Kamuoyuna yenilikçiler, 1980’den bu yana yeni kurulan sosyal işletmelere maddi imkânlar sunan bu ihtiyaca kendini adamış ilk kuruluştu. Bunun sonucunda, yenilikçiler Nobel Barış Ödülü, MacArthur Genius Ödülü ve hayatları iyileştirmeye başladılar.

Milyonlarca insan. Bir UBI, toplumsal angajman yollarına girerken, temel ekonomik güvenliğin koşulsuz bir garantisini sağlayarak sosyal işletmeler yaratmak isteyen birçok bireyi daha sağlayabilir.

Aynı zamanda, kâr arayışını sosyal etki ile dengeleyen sosyal işletmelerin değer kriterleri, yukarıda da belirtildiği gibi, olumsuz yatırımcı yanıtının azalma riskine karşı hafifletebilir. 

Aslında, etki yatırımcıları , UBI tarafından sağlanan daha büyük bir güvenlik ağı ile sosyal girişimcilerin yürüttüğü projelere daha fazla ilgi gösterebilir, çünkü böyle bir güvenlik ağı kurumsal başarı şansını artırabilir.

Kısmi bir temel gelirin bile lojistiği ve karşılanabilirliği ile ilgili sorularla, UBI’nin yaşayabilirliğini çevreleyen önemli tartışmalar var. 

Evrensel bir temel gelir için aktivistler, Mayıs 2016’da İsviçre’nin Cenevre kentindeki bir kamusal meydanda dev bir poster açıyor.

Fakat yoksulluğun azaltılması, girişimcilik ve ekonomik büyüme için UBI’nin etkinliğini test etmek için tasarlanmış pilot programlar Birleşik Devletler (California), Kenya ve Finlandiya’da halihazırda sürüyor. Avukatlar ve politika yapıcılar, bu tür ilk deneylerden elde edilen bulguları beklerken UBI’nin sosyal girişimciliği ateşleme potansiyelini ihmal etmemeli ve hem gelişmekte olan ülkelerde hem de gelişmiş dünyalarda sosyal etkilere ihtiyaç duyuluyordu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir