Blogunuzu Geliştirebilmeniz İçin 4 Büyük Öneri

Blogunuzu Geliştirebilmeniz İçin 4 Büyük Öneri

Mevcut blogunuzu geliştirmek ve daha fazla ziyaretçiyle mi ulaşmak istiyorsunuz? Bu yazımızda blogunuzu daha iyi yerlere getirebilmeniz ve daha fazla ziyaretçiye ulaşabilmeniz için sizlerle bazı temel öneriler paylaşacağız. Aşağıda bahsedeceğimiz 5 temel öneri sayesinde blogunuzu arama motorlarında yükseltebilir, daha fazla ziyaretçiye ulaşabilirsiniz.

 

1. Kullanıcı dostu tasarım. Kolay gezinme.

ir ziyaretçinin bir sitede veya bir blogda aradığı ilk şey, kolay kullanımdır. Ziyaretçiler aradığı şeye sadece birkaç tık ile ulaşabiliyorsa o siteden memnun kalır ve aynı ziyaretçinin tekrar ziyaret etmek için bir sebep aramasına gerek kalmaz. Yani blogunuzu geliştirme aşamasında dikkat etmeniz gereken ilk şey kullanıcı dostu, göz yormayan bir tasarım. Sitenize giren ziyaretçi aradığı şeyi kolaylıkla bulabilmeli.

Bu maddede, blogunuzda yüksek boyutlu görsellere ve otomatik başlayan video/ses dosyalarına yer vermekten kaçınmanız gerektiğini de söyleyebiliriz. Ek olarak, “Breadcrump” özelliğiyle, ziyaretçiye hangi sayfada olduğunu gösterin (özellikle yoğun içeriğin yer aldığı bloglarda). Bunun aynı zamanda SEO açısından da olumlu etkisi bulunmaktadır.

 

2. Blogunuzu güncel tutun. İlgi çekici içeriklerle. 

 

Blogunuzu daha fazla ziyaretçiye ulaştırabilmeniz için blogunuzu güncel tutmanız gerekir. Blogunuzu güncel tuttuğunuz sürece; bir kere blogunuzu ziyaret eden ziyaretçi, blogunuzun güncelliğinin farkına vardığında, belirli aralıklarla blogunuzu ziyaret edecektir. Ama sakın blogumu güncel tutmak için “başka sitelerden kopyala yapıştır yapayım” düşüncesine katılarak kopyala yapıştır yapmayın. Bunun blogunuza yarardan çok zararı olacaktır. Blogunuzu güncel tutarken ilgi çekici içerikleri ve gündemdeki içerikleri ziyaretçilerinizle paylaşmanız, daha fazla ziyaretçi elde edebilme konusunda size yardımcı olabilir. Yazacak makale konusu bulmanızı kolaylaştıracak önerilerimizi bir başka makalemizde sizlerle paylaşacağız.

 

3. Anahtar kelimeler kullanın.

 

Blogunuz ile ne elde etmek istediğinize karar verdikten sonra, arama motorlarında hangi sorgular gerçekleştirildiğinde sizin sitenize ulaşılmasını istiyorsunuz, buna karar verin. Bu kapsamda çeşitli anahtar kelimeler yaratarak bunları blogunuzda kullanın. Google Adwords gibi araçları kullanarak, hangi anahtar kelimelerin arama motorlarında daha fazla kişi tarafından aratıldığını öğrenebilir, bu doğrultuda anahtar kelime seçiminizi daha sağlıklı bir biçimde yapabilirsiniz.

 

4. Konuyla ilgili görsellere yer verin.

 

Blogunuzda yayınladığınız bir makale içerisinde, konuyla ilgili bolca görsele yer verin. Kesinlikle görsel kullanımından kaçınmayın. Ziyaretçiler bir blogda düz yazı görmek yerine görsellerle desteklenmiş yazılar görmeyi tercih eder.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir