Devrim Niteliğinde Bluetooth 5.0

Devrim Niteliğinde Bluetooth 5.0

Popüler kablosuz bağlantı türü Bluetooth’un yeni versiyonu, bir önceki versiyona göre çok daha yüksek performanslı olacak. Bluetooth 5.0 bugün tanıtıldı.

1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları ve diğer mobil cihazları kablosuz olarak birbirine bağlamak ve aralarında iletişim kurmak için geliştirilen Bluetooth, kullanıcıların işlerini kolaylaştırmak için gayet iyi bir teknoloji. Günümüzde en çok kullanılan kablosuz bağlantı türlerinden biri olan Bluetooth’un yeni versiyonu 5.0 bugün duyuruldu. Şu an kullanımda olan en güncel Bluetooth sürümü 4.2’nin Bluetooth 5.0 ile güncelleneceği açıklandı. Yeni versiyon ile Bluetooth performansı arttırılarak kullanımının çok daha kolay hale geleceği belirtildi.

 

Bluetooth ile ilgili yapılan resmi açıklamada kısa süre içerisinde yeni versiyonunun çıkacağını belirten yetkililer, yeni Bluetooth sürümünün cihazlara geleceğini söyledi. Yeni güncellemeyle kullanıcılar, daha büyük bir uzaklık içerisinde Bluetooth bağlantısı kurarak Bluetooth özelliğinden yaralanabilecek. Eskisinden daha uzak iki noktada bulunan kişiler, daha yüksek performansla veri transferi gerçekleştirebilecek. Bluetooth hoparlör ile 400 metre uzaklıktan bile telefonunuzdan şarkı çalabileceksiniz. Bu gibi yeni özellikleriyle kablosuz veri transferi konusunda büyük bir avantaj sağlaması beklenen Bluetooth 5.0’ın 400 metreye kadar mesafelerde sorunsuz bir şekilde bağlantı kurabileceği açıklandı.

Özetle Bluetooth 5.0 ile 400 metreye kadar olan mesafelerde sorunsuz bir şekilde bağlantı kurulabilecek. Şu an kullanımda olan Bluetooth versiyonundan ortalama dört kat daha geniş bir menzile sahip olacak Bluetooth 5.0’da veri aktarım hızı da arttırılacak. Bluetooth 5.0’ın 2 Mbps veri transferi değeriyle Bluetooth 4.2’den iki kat daha hızlı olacağı belirtiliyor.

Linley Group tarafından yapılan açıklamada Bluetooth 5’in beraberinde getireceği özelliklerin detaylı olarak bu yılın sonunda ya da önümüzdeki yılın başlarında kamuoyuyla paylaşılacağı söyleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir