2022’de Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022’de Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022’de Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Macaristan Orta Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Batısında Avusturya ve Slovenya, kuzeyinde Slovakya, doğusunda Romanya ve Ukrayna, güneyinde ise Sırbistan ve Hindistan yer almaktadır. Macaristan’a turistik, çalışma ve eğitim amaçlarıyla farklı ülkelerden birçok insan gelmektedir. Macaristan, gelen yabancıların ülkelerine göre farklı vize rejimleri belirlemektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Macaristan’a yapacakları seyahatin öncesinde seyahat amacına ve pasaport türüne göre vizeye tabi olup olmadıklarını öğrenmeli ve gerekli olan durumlarda uygun Macaristan vizesi türüne başvurmaları gerekmektedir.

Türkiye’den yapılan Macar vizesi başvurularında danışmanlık hizmeti sunan yüksek onay oranlı akredite kuruluş Vizem.net’in danışmanlarına Macaristan vizesi ve başvuru işlemleri hakkında sık sorulan soruları yönelttik.

Macaristan Vize İstiyor Mu?

Macaristan, Türk vatandaşlarından sahip oldukları pasaport türlerine bağlı olarak vize istemektedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahipleri Macaristan seyahatleri için vizeye tabidir. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport sahipleri ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile seyahatlerinde Macaristan vizesinden muaftır.

Macaristan Pasaport İstiyor Mu?

Macaristan’a giriş yapmak için pasaport bulunması gerekmektedir. Macaristan girişlerinde pasaport kontrolü yapılmaktadır.

Macaristan Vize Türleri Nelerdir?

Macaristan vize türleri kısa süreli (Schengen/C tipi) ve uzun süreli (ulusal/D tipi) olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kısa süreli vize türü Macaristan Schengen vizesi olarak da bilinmektedir. C tipi kısa süreli Macaristan turist vizesi ile birlikte Macaristan’dan giriş yapılarak diğer Schengen üyesi ülkelere vizesiz bir şekilde girmek de mümkündür. C tipi vize sahibine ilgili ülkede 180 gün içerisinde 90 gün kalış hakkı vermektedir.

Macaristan D tipi vize türü ise ilgili ülkede çalışmak, uzun süreli okumak ya da aile birleşimi yapmak amacı ile verilmektedir. 90 günden süreli eğitim için Macaristan öğrenci vizesi ve çalışmak için de Macaristan çalışma vizesi alınabilmektedir.

Macaristan Vize Şartları Nelerdir?

Macaristan vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir pasaportun bulunması
 • Başvuru sahibinin sicil kaydında herhangi bir suç bulunmaması
 • Seyahat masraflarının karşılanacağına dair yeterli finansal kaynakların olması
 • Başvuru sahibinin kendi ülkesi ile bağlarının güçlü olduğunu kanıtlaması
 • Seyahat süresinin tamamını kapsayan bir seyahat sağlık sigortasının yaptırılmış olması

Macaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Macaristan vizesi gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Macaristan seyahatinden sonra 3 ay daha geçerli olan, en az 2 sayfası boş, orjinal ve geçerli bir pasaporta sahip olunması gerekmektedir.
 • Macaristan vize başvuru formu: Alınmak istenen vize türüne uygun Macaristan vize başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz olan, 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda 1 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
 • Konaklama rezervasyonu: Macaristan seyahati süresince kalınacak otelin rezervasyon bilgileri sunulmalıdır.
 • Maaş bordrosu: Bankadan alınan son 3 ayın maaş bordrosu sunulmalıdır.
 • Banka hesap dökümü: Başvuru sahibinin son 3 aydaki banka hesap dökümü sunulmalıdır.
 • Uçak bileti: Macaristan gidiş ve dönüş uçak bileti bilgileri sunulmalıdır.
 • Seyahat sağlık sigortası: Macaristan seyahatinin tamamını kapsayan, tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli, en az 30.000 euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılmalıdır.

Vize başvuru evrakları vize türüne, başvuru sahibinin yaşına ve mesleğine göre değişiklik gösterebilmektedir.

Macaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Macaristan vize başvuru formu, tükenmez kalemle, İngilizce ya da Macarca dilinde ve büyük harflerle doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda hiçbir yırtılma, karalama ya da bükülme olmaması gerekmektedir. Başvuru formunun mutlaka imzalanmış olması gerekmektedir.

Macaristan vize başvuru formu örneği aşağıda gösterilmiştir.

Macaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kısa süreli Macaristan vize başvuruları, Macaristan vize başvuru merkezi üzerinden randevu alınarak başvuru merkezine evrakların teslim edilmesi ile yapılmakta, uzun süreli Macaristan vize başvuruları ise aracı kurum üzerinden randevu alınarak şahsen Türkiye’deki Macaristan dış temsilciliklerine görüşmeye gidilerek yapılmaktadır.

Kısa süreli Macaristan vize randevu yetkili aracı kurumların web sitesinden alınmaktadır. Verilen randevu gününe kadar gerekli evraklar hazırlanır ve randevu gününde yetkili aracı kuruma teslim edilir. Aynı zamanda 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almamış olan kişiler randevu gününde biyometri işlemlerini de yapmaktadır. Evraklar teslim edildikten ve biyometri işlemleri yapıldıktan sonra vize başvuru süreci tamamlanmaktadır.

Uzun süreli Macaristan vizesi için Macaristan Konsolosluğu vize başvurusu yapılmaktadır. Konsolosluktan Macaristan vizesi için ilk olarak randevu alınmaktadır. Randevu gününe kadar vize ücretinin ödendiğine dair dekont ile birlikte gerekli evraklar hazırlanmakta ve randevu gününde vize memuruna teslim edilmektedir. 5 yıl içerisinde Schengen vizesi almamış olanların biyometri işlemleri de aynı gün içerisinde yapılmakta ve vize değerlendirme süreci başlatılmaktadır. 

Macaristan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Macaristan Schengen vize ücreti 12 yaş ve üzerindeki başvuru sahipleri için 80 euro ve 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için 40 eurodur. Macaristan vizesi 5 yaşından küçük çocuklar için ücretsiz olmaktadır. Macaristan ulusal vize ücreti 60 eurodur.

Vize harcı, danışmanlık hizmeti, biyometri işlemleri, seyahat sağlık sigortası ve gerekli durumlarda yeminli tercüme hizmeti ücreti dahil 2022 yılı için Macaristan vizesi toplam X eurodur.

Macaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Macaristan C tipi vize başvuruları ortalama olarak 15 günde, D tipi vize Macaristan başvuruları ise vize türüne bağlı olarak 1-3 ay arasında sonuçlanmaktadır. Vizenin çıkma süresi konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge ya da görüşme talep edilmesine ve resmi tatil günlerine denk gelmesine bağlı olarak daha uzun ya da kısa sürede çıkabilmektedir.

Macaristan Vize Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Macaristan vize sorgulama işlemi başvuru sırasında başvuru sahibine verilen referans numarası ile VFS Global online sitesi yapılmaktadır. Yetkili aracı kurumun başvuru takip sisteminden verilen referans numarası ve başvuru sahibinin soyismi ile birlikte takip işlemi yapılabilmektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmeti ile yapılan Macaristan vize başvuruları online olarak ya da SMS yolu ile takip edilebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Macaristan Vizesi Kolay Mı Alınır?

Macaristan vizesi için istenilen şartlar sağlanırsa ve gerekli evraklar doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlanırsa, Macaristan vizesi almak kolay olmaktadır.

Macaristan Erasmus Vizesi İçin En İyi Danışmanlık Hizmeti Sunan Şirket Hangisidir?

Macaristan Erasmus vizesi başvurularında Türkiye’de kurumsal olarak danışmanlık hizmeti sunan Global Group, 2018-2022 yılları arasında Macaristan Erasmus vizesi başvurularında %98,6 ile en yüksek onay oranına sahip akredite acentedir.

Macaristan İşçi Vizesi İle Kalıcı Oturma İzni Alınabilir Mi?

Macaristan işçi vizesi ile kalıcı oturma izni alınabilmektedir. Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Macaristan’da 5 yılda değil, 1-3 yıl arasında yaşadıktan sonra oturma izni alınması mümkün olmaktadır.

Macaristan Turist Vizesi İle Nereler Gezilir?

Macaristan turist vizesi ile gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Heviz Gölü
 • Parlamento Binası
 • Tisza Nehri
 • Nagyerdei Parkı
 • Szeged Hayvanat Bahçesi
 • Hortobagy Ulusal Parkı
 • Duna-İpoly Nemzeti Parkı
 • Güzel Kadın Vadisi
 • Diosgyor Kalesi
 • Szabo Marzipan Müzesi
 • Pecs Katedrali
 • Festetics Katedrali
 • Aziz Stephen Bazilikası
 • Macaristan Açık Hava Müzesi
 • Retro Tasarım Müzesi

Macaristan vizesi Schengen özelliklidir. Macaristan vizesi ile Macaristan komşuları olan Avusturya, Slovenya ve Slovakya gibi Schengen ülkelerine giriş yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir