Tesla Model S, Autopilot’u kullanırken itfaiyeye zorlanıyor

Tesla Model S, Autopilot’u kullanırken itfaiyeye zorlanıyor

California otoyolunda bir itfaiye aracına düşen bir Tesla Model S sürücüsü, kaza anında Autopilot kullandığını ve şimdiye kadar Tesla’nın bu iddiayı reddetmediğini söylüyor.

Tesla sözcüsü, sürücüsü Autopilot’u otomobilinin 65 km / saatlik bir yangın makinesinin arkasına çarptığı zaman kullandığına dair iddialarını teyit etmek istediğinde “Otopilot, tamamen özenli bir sürücü ile kullanılmak üzere tasarlandı.” Tesla, belirli olaylar sırasında Autopilot’un devreye girip girmediğini belirlemek için bir aracın veri kayıtlarını inceleme olanağına sahiptir.

Şimdi, Bloomberg federal hükümetin kazada “bilgi toplamakta” olduğunu bildiriyor ancak henüz resmi olarak soruşturma açmaya karar vermedi. Tesla sözcüsü, yorum yapmaktan kaçınırken, Ulusal Trafik Güvenliği Kurulu’ndan bir sözcü, bir açıklama talebine derhal yanıt vermedi.

Autopilot’u devreye sokan kazalara karışan Tesla araçlarının bir avuç raporu var. En belirgin ve trajik olay, 2016 yılında Joshua Brown adlı bir Florida’lı adamın, Model S’nin bir kamyonun kenarına çökmesiyle öldürülmesiyle gerçekleşti. Brown o sırada Autopilot’u kullanıyordu, ancak NTSB Tesla’nın kazada suç ortağı olmadığına karar verdi. bir ön rapor Temmuz 2016’da yayınlanan açıklamada, aracının 65 mph hız sınırındaki karayolunda kaza anında 74 mil / saat hızla ilerlediğini belirtti.

Kurul, Brown, kazanın başlamasından birkaç saniye önce dikkat etmediğini belirtti ancak Autopilot’un diğer trafik tespitinde yetersiz bir iş çıkardığını ve sürücüye yeterli reaksiyon süresine izin verecek kadar erken bilgilendirmediğini belirtti. Buna karşılık, Tesla, müşterilerine Autopilot’u kullanırken dikkatli olmaya devam etmeleri konusunda “son derece açık” olacağını söyledi.

Elbette ki, bu zorluk, Autopilot gibi gelişmiş sürücü destek sistemlerinin, etkinliklerinin gereği olarak sürücüleri dikkatsizlik durumuna çekebilmesidir. Tesla’nın Autopilot’u asla ahizesiz kullanıma yönelik bir sistem olarak tasarlanmadı, ancak bazı sürücüler tarafından sistemi kötüye kullandı. kendi videolarını yüklemek karayolu sürerken gazete okumak. 2016’da Tesla, sürücülerin ellerini direksiyon simidine koymalarını veya sistemin dışında kalmalarını istemek için yazılımı tweakledi. (O zamandan beri bazı sürücüler portakal kullan insan elinin baskısını taklit etmek için çarkın altında sıkıştı.)

GM direksiyon kolonuna monte edilen kızılötesi kameralarla sürücünün göz hareketlerini izleyerek bu sorunu çözdüğünü iddia ediyor. Sürücüler birkaç saniyeden daha uzun bir süre uzaklaşırsa, GM’in yarı özerk sürüş sistemi olan Super Cruise devre dışı bırakılacak, bazı uzmanlar hangi sürücüyü devreye sokmanın etkili bir yolu olarak övdü.

Düzeltme: Tesla’nın Autopilot’unun hiçbir zaman ahizesiz kullanım sistemi olması amaçlanmamıştı. Bu hikayenin önceki bir sürümü bu gerçeği yanlış bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir