Tesla, Amazon’dan daha büyük olmak için planda Elon Musk’un maaşını kazdı

Tesla, Amazon’dan daha büyük olmak için planda Elon Musk’un maaşını kazdı

Tesla, Elon Musk için yeni bir tazminat planı duyurdu: 650 milyar dolarlık bir Tesla pazarı değerlemesi de dahil olmak üzere, bazı fahiş kilometre taşlarına ulaştığında yalnızca parasını alacak.

Şirketin piyasa değerleme hedefleri 100 milyar dolarla başlar ve 50 milyar dolar artışla yükselir. Tesla, bir düzine pazar değerleme hedefi ve bir düzine gelir ve düzeltilmiş kar hedefleri var (150 milyar dolara kadar yükseliyor vb.). Kâr hedefleri, şirketin değerlemesinde büyüdükçe şirketin “hem üst satır hem de alt satırda iyi çalışıyor” olmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Bu hedeflere ulaşabilmek için Musk, şirketin 1.69 milyon hissesini (yaklaşık yüzde 1) alacaktı. Tesla 650 milyar dolar değerinde olsaydı, bu Tesla’nın ABD’deki en büyük beş şirketten biri haline geldiğini ve Amazon’un şu anda sahip olduğu daha büyük şirketlerden biri olacağını söyledi. 640 milyar dolarlık piyasa kapağı .

Tesla’nın pazar payı şu anda yaklaşık 59.4 milyar dolar civarında oturuyor; bu biraz daha yüksek Ford’un 47,7 milyar dolarlık değerlemesi ama daha düşük General Motors’un 61.5 milyar dolar değerleme. Musk aslında Tesla’nın GM’den 10 kat daha büyük , GM ise üssel olarak daha fazla araba üretiyor ve karlı iken Tesla da değil . New York Times notlar “uzmanlar 650 milyar dolarlık değerlemenin gülünç anlamıyla imkansız olduğunu” iddia ederken, hedeflerin birkaçına ulaşsalar dahi Musk milyarlarca doları netleştireceklerini söyledi.

Bu yeni tazminat planı, Musk’ın Tesla ile 2012’de yaptığı gibi, aynı zamanda şirketin piyasa değeri ve karı için belirli hedeflere ulaştığı zaman onu ödenen ile aynı. Musk, bir operasyonel kilometre taşı dışında tüm hedeflere ulaştı. Tesla, 2012 yılı performans ödülünün Tesla’nın pazar kapağını, yerine konulduktan sonraki beş yılda 17 kat artmasına yardım ettiğini söyledi. Göre NYT, Musk maaş yapmaz, ancak Kaliforniya eyalet yasalarından dolayı Tesla, ona 37.000 dolarlık asgari ücretin biraz üzerinde bir ödeme yapar. Musk şu anda şirkette 13 milyar dolarlık bir hisseye sahip ve net net değeri 20.1 milyar dolar.

Eleştirmenler, planın altında olsa da, bu tazminat planının bir miktar elle salladığına işaret ediyor; Musk, kilometre taşlarına tamamen ulaşırsa ödenecek. “Bütün bunlar önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleşecek olursa, Tesla’nın değeri yüzde 80 veya yüzde 90 arttığından, tazminat tutarı sıfır olur” dedi Musk. NYT . Musk, Tesla’nın 10 yıl içinde bir trilyon dolarlık bir şirket olma potansiyelini gördüğünü söyledi. “Hiçbiri hanedan servetinin yaratılması için tasarlanmamıştır” dedi. “Şahsen benim için önemli olan nedeni, yapmak istediğim bazı güzel şeylerin olması.” Bu büyük şeyler şunları içeriyor: kolonileştirme Mars ve bina kendi hiper çalkantısı New York City ve Washington DC arasında.

Tesla tazminat anlaşmasının şartları uyarınca Musk, CEO olarak kaldı. Musk, kendisine bağlı bir CEO’yla birlikte şef ürün sorumlusu ve yönetim kurulu başkanı olabilir ancak şirketin, operasyonları denetlemek için başka bir kişiye ihtiyacı olan o kadar büyük olursa, yalnızca bir olasılık olacağını belirtti. Anlaşma hala hissedar onayına tabidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir