Tekerlekli akıllı telefonlar vaat edildi

Tekerlekli akıllı telefonlar vaat edildi

Birçok kişi arabaların tekerleklerinde akıllı telefonlar olduğunu söylüyor ancak Detroit Auto Show’u ziyaret ettikten sonra durum böyle değil.

Aksine, gördüğümüz en yeni araç içi teknoloji, otomobil üreticilerinin halen iPhone X’de bulunan özelliklerle yakalamaya devam ettiğini ve hızı nasıl tutturamayacağını gösteriyor. Sonuç, başlıca öncelikleri en iyi, zahmetsiz kullanımı teknoloji özellikleri olan müşterilere daha kafa karıştırıcı bilgi-eğlence sistemi oluşturuyor.

Bir bandaj görevi gören kısa vadeli bir çözüm, mevcut modellerde Apple CarPlay ve Android Auto’nun daha da uyarlanmasıdır. Endüstrinin en son katılanları arasında bulunan Toyota ve Lexus, araçlarında iki özelliği de beraberinde getireceklerini açıkladı, ancak kullanım koşulları bile basit değil. CarPlay için ücret alan BMW, onu bir abonelik tabanlı hizmet , çok fazla karışıklığa neden olan bir duyuru. İnsanlar bu özellikler için para ödemeyi ister mi?


Yeni Jetta’nın dokunmatik ekran arabirimi.
Sean O’Kane / The Verge Fotoğraf

Yedinci nesil Volkswagen Jetta Detroit’te piyasaya çıktı ve VW’nin Atlas veya Golf gibi diğer modellerin kullandığı MQB platformunun bir yan ürünü olan yeni bir dijital kokpit için bir seçenek geldi. Dokunmatik ekran kontrolleri, geleneksel gösterge paneli yerine görüntü olarak görünen aletleri değiştirir. Kokpit, VW’nun sanal kokpiti tanıtan büyük kızkardeşi markası Audi’den ipuçları alıyor. Volkswagen MIB II bilgi-eğlence sistemi dokunmatik ekranı sayesinde Beats ses sistemini açmayı veya ruh hali aydınlatmasını manuel olarak değiştirebilirsiniz. (Periwinkle blue benim favorim oldu.) Ortam aydınlatmasını, sürüş şeklinize uyacak şekilde eşleştirebilirsiniz. 2018 yılında bayilikte olacak bir otomobilin yeni bir yönünde küçük bir adım.

Bazı otomobiller ekranları başka bir düzeye götürdü. Yeni Ram, büyük oranlarda büyük bir 12 inç dokunmatik ekrana taştı ve dördüncü nesil Uconnect sistemi , geçen yıl test ettiğimiz Panasonic tarafından geliştirildi.

Diğer şirketler, teknoloji şirketleri ile daha da genişleyen ortaklıklar üzerinde durdu. Ford ve Genesis, Amazon Alexa’yı sunan ilk markalardı. BMW, Volkswagen, Toyota ve Lexus da Alexa ve Google Assistant’ı ekleyecek. Birkaç otomobil üreticisi için bilgi-eğlence sistemi yapan Panasonic, ortaklık ilan etti CES’te Amazon’la birlikte, daha fazla otomobil üreticisinin takip edeceğine dair bir gösterge. Otomobil demolarıyla bu teknolojinin araçlarında nasıl çalıştığını gösteren otomobil üreticilerini görmüyoruz. Auto show’daki bağımsız Amazon varlığı gösterisini tanıtan büyük bir kabin ile sınırlıydı Grand Tour, Amazon’un basın günlerinde gazetecilere ücretsiz balık ve cips verdi. Teknik gösterilerin olmaması, bir otomobil şovunda bir özledim gibi görünüyor çünkü tüketiciler potansiyel olarak satın alabilecekleri araçlarla etkileşime giriyor.

Buna karşın, CES’te alay konusu olarak gördüğümüz araç içi teknolojinin çoğu Detroit’te bulunamıyor. Sınır test edilmiş CES’de sesle aktive olan MBUX sistemi, A-Serisi’nde piyasaya çıktı, ancak otomatik gösteride değildi ve gerçek dünyadaki koşullarda yıl sonuna kadar test yapmamız mümkün olmayacak. Mercedes-Benz tasarım şefi Gordon Wagner, şirketin önümüzdeki iki yıl içinde bir ara gelecek, ancak ek donanımlar sunan, ancak aynı donanım ayarını kullanan bir sonraki sürüm üzerinde çalışmakta olduğunu söylüyor. “Sonunda, havada güncelleyeceği bir duruma gelecektir. Ama havada güncelleyemeyeceğiniz bir sistem “dedi.

Mevcut MBUX sistemi için Mercedes kendi ses asistanını kurdu. Wagner, ekibinin en çok zaman harcadıkları soruları şöyle diyor: “Ekran nasıl şekillendi ve ekranda ne var ve ekranın yanında ne var? Hiper analog denilen bu büyük eğilim var. Artan sayısallaştırmayla bunun daha sürdürülebilir olduğunu düşünüyorum. Analog tasarım için giderek artan bir talep olacak “dedi. “Tılsımlar ve her şeyle dolu dijital eşyalar için harika, ancak biz bir şeylere bakmak ve dokunmak isteyen analog insanlar olduğumuzu unutuyoruz. Sanal dünya için gerçek dünyayı unutmamalıyız. ”


Nissan Xmotion konseptinin iç kısmı.
Sean O’Kane / The Verge Fotoğraf

Detroit’teki bir sonraki seviyedeki ekranların olmamasına ilişkin istisna, Pazartesi günü piyasaya çıkan özerk bir konsept otomobil olan Nissan XMotion SUV idi. Üstün üstü yedi dokunmatik ekranlı bir pakete sahiptir. Ardından normalde garaj kapınızı açtığınızda Nissan’ın “dijital oda aynası” dediği ek bir ekran var. Dikiz aynası yerine bir ekranda otomobiller görüntülenir. Gerçekten, Nissan’ın bahsettiği, parmak izi ve retina tanıma gibi, kişisel asistanlık görevini gören bir koi balık görüntülerini başlatmak için kullanılan serinletici özellikleri test edemedik. Bu sadece bir kavramdı, bu yüzden hayal gücümüzü, koi’nin büyüleyici bir videoyu bir döngüde koştuğu için kullandık.

Dokunmatik ekranlı diğer sorun da sürücülerin dikkatini daha fazla dağıtmalarına neden olması. Detroit’teki yolculuğum sırasında bir Volvo XC60 kullandım. Bizimkinde ScreenDrive serisi incelemesi , bu sistemi çoğu kişiden daha sezgisel bulduk. Ancak, sürüş esnasında bir şeyler değiştirmek istediğimde, kendimi aşağıya baktığım ve müzik için kaydırdığımın farkına vardım, basit bir görevim, nihayet terkedene kadar terkedişim. Hiçbir zaman otoyolun altından inip ekranda bir müzik menüsü okumaya cazip gelmem gerekir.

Otomobil tasarım bölümlerine çözülmek zorunlu olan zor bir alan. Pek çok şoför, infotainment sistemlerinin telefonları gibi çalışmasını isterken, aracınızı hazırlamak için en büyük caydırıcılık çok telefonunuzda olduğu gibi (gözler yolda olması gerektiği gibi) daha fazla gözükmemeniz gerektiği gibi. Bir diğer konu da saf estetiğin biridir. Medya günlerinde Cobo Center’da birçok bilgi-eğlence sistemi test edildikten sonra bir desene rastladım: parmak izinizin bir sıkıntı olduğu telefonunuzun aksine, aracınızın ekranında parlama parlıyor. Çantamda yumuşak bir bez vardı iyi bir şeydi, çünkü parmak izlerimin bıraktığı lekeleri sürekli temizliyordum. Ekranlarımızın objektifi sayesinde sürüş geleceği bulanık.

/ Kullanıcının fotoğrafları: Sean O’Kane / The Verge

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir