Bill Ford akıllı şehirlerin ‘sadece bir bilim projesi’ olmadığını söylüyor

Bill Ford akıllı şehirlerin ‘sadece bir bilim projesi’ olmadığını söylüyor

Birçok yönden, Ford Motor Company’nin geleceği geçmişiyle tanımlanır. Bill Ford, şirketin başkanı ve kurucusunun büyük torunu, Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’nda elektrikli otomobillere 11 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Şovda Ford’la konuştum. Gösteride şirketin araba, SUV ve şu an sattığı kamyonlara kıyasla taşımacılık için daha geniş bir vizyona yönelmesi konusundaki heyecanı dile getirildi.

Akıllı şehirlerin sosyal adalet bileşeni fikrini çok seviyorum, ancak bunu, yaşadığım New York gibi pek çok alanda toplu taşıma araçlarıyla karışıklık yaratan şu andaki haliyle nasıl bir araya getiriyorsunuz?

Vizyon orada olmalı ve ona doğru çalışmalısın. Yoksulluktan kurtulmak ve işin nereye gittiğini öğrenmek ve sağlık merkezleri ve yiyecekleri şehir merkezlerine kolayca ulaştırabilirseniz, dünya genelinde yaşam kalitesini ve yaşam standardını artıracağız ve bu çok önemli bir hedeftir. Ama haklısın, henüz orda değiliz. Bunun üzerine çalışmaya başladık ve bu konuda gerçekten de iyi hissetmekteyim.

Mesela MTA ile ortak mısınız?

Evet kısa cevap. Şehirlerle ortaklaşa çalışan, City Solutions adlı bir iş grubumuz var. New York, onlardan biri olur her şehir farklıdır. Her şehrin kendi ulaşım varlıkları, kendi sorunları var. Yapmaktan memnuniyet duyacağımız şey, bir şehrin tüm ulaşım araçlarını tek bir yazılım platformuna yerleştirmektir; böylece, bir müşteri olarak o şehirde dolaştığınız şeyi optimize edebilirsiniz. Dolayısıyla, Savaş Arabası adlı dinamik bir servisimiz var. Chariot, trenin yedi dakika geç çalışacağını bilecek; çünkü Chariot, aynı yazılım platformunda olacakları için yedi dakika boyunca kaldırım alanına girmek zorunda kalmayacak. Yani biz buna şehirlerle birlikte çalışıyoruz. Ve şehirler bunun için büyük bir ihtiyacı var ve çok çözümler geliştirmekle ilgileniyorlar. Bir boyut herkese uymaz, çünkü New York’ta yapılması gereken şeylerin LA, Columbus veya herhangi bir yerinde gerekli değildir. Bunu söyledikten sonra, onlar çok sayıda ortak mesele.


Alex Wong / Getty Images Fotoğraf

Araştırma aşamasındasın yani?

Araştırma aşamasından pilot aşamaya geçiyoruz. Bazı yönleriyle bu araştırmadır, ancak biz şehirlerle çalışmaya başladığımız çözümler üretmeye başlıyoruz. Bundan böyle iki yıl sonra olacağımız kadar uzak değiliz. Bu sadece bir bilim projesi değil. Bugün, şehirlerin hayatlarını kolaylaştıracak gerçek, somut şeylerimiz var. Bu şeyleri inşa etmeye devam edeceğiz. Her yıl daha iyi ve daha iyi olacak. Her yıl şehirlere daha fazla sunacak daha çok şey yapacağız.

Hedefler listesinde , üst kısmına ne koyuyorsun?

Şehirler için mi yoksa Ford için mi?

Her ikisi de.

Özerk sürüşünüz var, çevre yönünüz var, filomuzun elektrifikasyonu ve daha az tıkanıklık daha az kirlilik anlamına geliyor, ayrıca elektrifikasyon da yapıyor. Özerk araç, filonun temizlenmesi, Şehir Çözümleri sağlar. Sadece araba değil, metro, otobüs, tren, taksiler, Ubers, Lyfts hepsi aynı platformda. Çok uğraşıyoruz. Birini diğerinden geçirmem. Her şey geçtiğinde hepsi bir araya gelecek.

Bu şey r CES’de ve burada haberi izleyen bana kırmızı olan, araba şirketlerinin oynamaları, halkın eğitimcileri olması ilginç bir rol oynamaktadır. .

Doğru. Bunu bir sürü ifade etseler bile, genel kamuoyu tarafından bilinir ve hissedilir. Trafiğe kapıldıklarını biliyorlar. Havanın olabildiğince temiz olmadığının farkındalar. Seyahat planlamaları daha kolay olsaydı hayatlarının daha kolay olacağını bilirler. Ama haklısın, çözümlerin ne olacağını bilmiyorlar. İşte şehirler ve kendimiz eğitimde büyük bir rol oynayabilir. Henüz orda değiliz. Bu çözümler henüz başlangıç ​​zamanı için hazır değil. Onlarla uğraşıyoruz. Sonunda olacaklar.

Geçmişe döndüğümde, insanlar her zaman pratik nedenlerden değil, konsept otomobillerini zevk için göstereceklerdi.

Umarım zevkimizi hiçbir zaman kaybetmeyiz. Her zaman araç işine bir duygu gelecek ve kendisini çok farklı gösterebilir. Özerk araçlarda, muhtemelen cep telefonunuz aracılığıyla o aracın içine girdiğiniz anlaşılıyor olabilir. En sevdiğin rengin mor ve cildin mor renge dönüştüğünü bilecek. R & B müzik dinleyeceğinizi bilir, bu nedenle R & B müziği çalacaktır. Size Starbucks’daki çift espressoları sevdiğinizi göreceksiniz, böylece sormak istiyor musunuz durdurmak istiyor musunuz? Bu, bir aracı da kişiselleştirmenin bir yolu olacak, sadece bugünün kişiselleştirilmesinden daha farklıdır; bu kişiselleştirme, çoğunlukla şekillendirme ve beygir gücü ve kullanım ile ilgilidir.

Otomobil şovu da, insanlar şimdi alışveriş yaptıkları için alışveriş yapıyor.

Tabii ki. Ve bu değişmeyecek. Konvansiyonel araçların hala bireysel müşterilere satılacağı bir süredir bu çatallı dünyada yaşayacağız. Evet, sonunda kendi içinde özerkliğe yol açacak daha çok özelliğe sahip olacaklar ve sonra kentsel alanlar için farklı çözümler bulacaksınız.

Geçmişteki oto şovlarında, insanlar, konsept otomobilleri dışında mevcut olmaya yakın olmayan otomobil veya fikirler göstermedi. Ancak şimdi bunun yaşamımızda nasıl olacağı hakkında konuşuyoruz . Uçan araba senaryosu değil.

Her ne kadar uçan araba senaryosu bizim yaşamımızda da olabilir.

En azından VTOL sürümü.

Teknik olarak da olsa bir sürü sorun olduğunu biliyorum, mümkün olacak. Şimdi bu aslında toplum için bir fayda olup olmadığı …

Nasıl sen İmkan için itmek yerine topluma fayda sağlamak? Talep nereden geliyor?

Her zaman gözümüzde bireysel kişiyi gözlemlemeliyiz ve “Bu onlara fayda var mı?” Diyerek, yalnızca kendi iyiliği için teknolojiye aşık olmamalısınız. Bugün çok fazla teknoloji var, insanları ezebilir, ellerini atabilir ve “Bu beni kafa karıştırıyor” diyebilir. Ford’taki yaklaşımımız insanı her zaman sorduğumuz her sorunun merkezine yerleştirip “Is bu onlara aslında bir yararı mı? ”

Robotlara vermiyor musun?

Ya da en azından robotların hepsi değil.

Sizi şahsen en çok heyecanlandıran nedir?

Aman Tanrım, çok heyecanlıyım.

Bu fikirlerden şirketin bundan çok daha uzun zamandır bahsediyorsun.

Bu doğru, ve bunun her şeyin gerçekleştiğini görmekten dolayı mutluyum. Her sabah kalkıyorum ve çok enerjik durumdayım. Keşke ben 20 yaş küçük olsaydım. Öte yandan, burada kısa süre içinde kalmayı planlıyorum. Ancak bu işimizi çok temelden bugüne kadar hiçbir şeyle değişmeyecek şekilde değiştirecektir. Bunun nasıl bir şey olduğunu görmek için sabırsızlanıyorum.


Sean O’Kane / The Verge Fotoğraf

Ne gibi insanlara ne anlatıyorsun, Başka Bullitt istiyor musun?

Bir tane alabilirler. Ve işte bu harika şey. Bu ikili dünyada bir süre yaşayacağız. Arabaları seviyorsanız ve sürüşü seviyorsanız ve kendi aracınızı kullanmak istiyorsanız, size bazı harika ürünler sunacağız. Ancak hayatınız buna izin vermiyorsa, yaşadığınız ya da koşullarınız yüzünden sizin için de çözümler bulacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir