eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Rus Hackerlar, Seçim Öncesi Clinton’un E-postasını Hedef Aldı

Rus Hackerlar, Seçim Öncesi Clinton’un E-postasını Hedef Aldı

ABD istihbarat ajanları, Rus hükümetinin DNC saldırılarına izin verdiğinden ve Hillary Clinton‘un e-postalarını sızdırdığından emindi.

Güvenlik şirketi SecureWorks, ülkenin katılımını inkar etmeye devam ederken, seçimlerin başlamasından önce bile Clinton‘ı hedef aldığına dair kanıt buldu. Görünüşe göre, Rus askeri istihbaratında çalışan bir grup hacker (APT28, Sofacy ve Fancy Bear), Mart 2015’ten Mayıs 2016’ya kadar 6.730 kişiye 19.315 kötü niyetli bağlantı gönderdi.

Onların hedefleri arasında Clinton, kampanya başkanı John Podesta ve personeli , Rus hükümetinin bilinen eleştirmenleri, ABD askeri ve diplomatlarının üyeleri. SecureWorks, bağlarını kısaltmak için Bitly‘yi kullandıkları ve hesaplarını herkese açık bıraktıkları için spearphishing işlemini takip etmeyi başardı.

King’s College profesörü Thomas Rid, verileri analiz etti ve anonim şirketine, kimlik avı e-postasına sahip 3134 kişinin bağlantıyı tıkladığını söyledi. Clinton‘un kampanya görevlilerinin Gmail kullandığı gerçeğinden yararlanma ihtimali bulunan Google giriş sayfasını taklit eden bir web sitesi açtı. 470 kişi şifrelerini uzattı. Firmanın bilgilerine dayanarak, Clinton‘un kendisi kötü niyetli bağlantıları tıklamadı. Bununla birlikte, SecureWorks yalnızca bağlantıların gönderildiği aynı günde yapılan tıklamaları saydı; bu nedenle şema, adayı da içeren daha fazla kişiyi kandırmış olabilir.

Motherboard, DCLeaks web sitesi ve WikiLeaks veya Guccifer 2.0 vasıtasıyla e-postalarını halka sızdırdığında, bağlantıyı tıkayan tüm kurbanların 12’sinin bulunduğunu söyledi. Alınanların listesini inceleyen Rid, hedef seçimin “bir askeri istihbarat ajansından bekleyebileceğiniz şey” olduğunu söyledi.

ABD Senatosu İstihbarat Komisyonu toplantısında hazırladığı bir bildiride şunları yazdı:

2016 aktif tedbir kampanyasında Rus istihbarat teşkilatlarını etkileyen kanıtlar olağanüstü derecede güçlüdür. DNC hack’ı, davetsiz misafirlerin benzersiz şekilde aynı dinleme cihazlarını kullandıkları dikkatli bir şekilde uygulanan fiziksel bir kırılma ile karşılaştırılabilir; Çalınan dosyalar geçmişte güvenlik ve benzersiz şekilde kaçan araçlar. 

Bu arada Senato İstihbarat Komitesi başkanı Mark Warner, Kremlin‘in kampanya döneminde sahte anti-Clinton öyküsü oluşturmak için binlerce kişiyi istihdam ettiğini de açıkladı. The Independent‘a göre sahte hikayeler anahtar salıncak devletleri, özellikle de Wisconsin, Michigan ve Pennsylvania‘yı hedef aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35