eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Robotik Exo-Şortlar, Yaşlıları Düşme İhtimaline Karşı Koruyor

Robotik Exo-Şortlar, Yaşlıları Düşme İhtimaline Karşı Koruyor

Robotik exosuit‘ler, çeşitli tıbbi uygulamalarda Parkinson hastalarının spinal kas atrofisi olan çocukların tekrar oynamasına izin vermek için daha kolay yürümelerine yardımcı olmak için kullanmışlardır.

Artık EPFL‘den bir araştırmacı ekibi, kullanıcının basamaklarını izleyen ve bunları tökezleyenlerden ve çarpıtmalardan dikey olarak otomatik olarak püskürten bir çift giyim tipi “exo-şort” (yalnızca üst uyluk ve kalçaları kapsadığı göz önüne alındığında) geliştirdi.

 

Trips, fermuarlar ve düşmeler her yıl milyonlarca yaşlı insana zarar veriyor ve kalça kırıklarının yüzde 95’ine ve 65 yaş üzerindeki insanlarda travmatik beyin hasarlarına neden oluyor. Ve birçok yaşlı insan başarısızlığa uğramak için kendilerini düzeltmeye çalışırken çoğu kez yapacakları güce sahip değiller.

Aktif Pelvis Ortezi (APO) olarak adlandırılan bu cihaz, özellikle bunu önlemek için tasarlandı.

Harici iskelet bir kişinin kalçalarına oturur ve adımlarını izler ve normal yürüyüşlerini hızla öğrenir. Fakat eğer takım yanlış bir adım tespit ederse, kalçalar yanlış açıyla mı yoksa kullanıcıya mı dönmeye başlarsa, 350 milisaniye içinde tepki verir ve kalçaları nötr, dik bir konuma sarsar, uylukları daha kararlı bir hale getirir Duruş ve duruş duruşu. APO yalnızca düşme eğilimi hissettiğinde devreye girmek üzere inşa edilmiştir, kullanıcının adımlarını aktif olarak arttırmazlar.

APO sistemi yalnızca gelişiminin başlangıcında ve yakında emziren evlerine yaklaşmayacak. Mevcut prototip, karbon fiber bileşenler kullanırken, yine de yaklaşık 9 libre ağırlığındadır. Zayıf milletlerin etrafında dolaşması için bu çok ağırdır, bu nedenle bazı ağırlık kaldırma önlemleri kesinlikle düzenlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir