MIT Mobil 3D Yazıcı, Bugüne Kadarki En Büyük Yapıyı İnşa Etti

MIT Mobil 3D Yazıcı, Bugüne Kadarki En Büyük Yapıyı İnşa Etti

Sonraki eviniz bir robot tarafından inşa edilebilir. San Francisco merkezli yeni Start-up Apis Cor’un yakın geçmişteki başarısının ardından, MIT araştırmacıları ekibi kendi mobil özerk 3D yazıcılarını kurdu.

Ve prototipin işe yaradığını kanıtlamak için ekip, günümüze kadar bir robot tarafından yapılan en büyük yapı olan hızlı ayar köpüğünden 12 fit uzunluğunda, 50 fit genişliğinde bir igloo inşa etmişti.

video

Ekip son olarak çalışmalarını, otomasyonun daha düşük inşaat maliyetlerine yardımcı olması ve inşaat zamanlarının hızlandırılmasına yardımcı olacağı iddiasıyla Science Robotics dergisinde yayınladı.

Dijital Yapım Platformu olarak adlandırılan yapıları, tırtıllı basamaklar üzerine monte edilmiş büyük bir hidrolik koltan oluşuyor. Ekip, kolunun ucunda tek parmaklı kavrama ekini taktı, ancak köpük ve termoplastik ekstrüzyon makineleri, kaynakçı, su hortumu veya kova da dahil olmak üzere çeşitli araçlar için takas edildi.

Fosil yakıtlara güvenmek yerine 81.000 pound’luk sistemin tamamı güneş enerjisiyle çalışıyor.

Bu kurulum, Dijital Yapı Platformunu, özellikle MIT’in Foundry yazılımı ve bellek şekli malzemeler gibi diğer 3B baskılı programlarla birleştirildiğinde, dünya dışı inşaat projeleri için ideal kılar.

Bununla birlikte, platform, gerçek dünya inşaat alanlarında çalışmaya başlamadan önce daha fazla geliştirmeye ihtiyaç duyuyor.

Ekip, makinenin iş yerinde hareket ederken yapılara veya insanlara bulaşmasını önlemek için yakınlık sensörleri kurmak istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir