Japon bilim adamları temiz enerji için yumurta beyazı kullanıyor

Japon bilim adamları temiz enerji için yumurta beyazı kullanıyor

Japon bir bilim adamı Perşembe günü yaptığı açıklamada ekibinin yumurta beyazı alınmış proteinleri kullanarak karbon içermeyen enerjinin üretimini iyileştirmek için bir yöntem açtığını söyledi.

Osaka Şehir Üniversitesi profesörü Yusuke Yamada, ekibinin yumuşak beyaz proteini güçlü bir temiz elektrik kaynağı olan hidrojen üretmek için bir “araç” olarak kullanmayı başardığını söyledi.

Yamada AFP’ye verdiği demeçte, “Yeni yöntem bizi sudan hidrojen üretme nihai hedefimize daha yakın getiriyor” dedi.

Bilim adamı, “Bu gelecekte hidrojenin temiz üretiminin temelini atıyor” diye ekledi.

Oksijenle reaksiyona girdiğinde, hidrojen elektrik üretir ve bu süreçte sadece su ve ısı salınır.

Fakat hidrojen, şu anda zararlı emisyonlarla sonuçlanan doğal gaz veya fosil yakıtları kullanarak seri üretilmektedir.

Laboratuarlarda fosil yakıtlar olmadan üretilebilir ve bilim adamları bunu geleneksel olarak sıvı moleküllerin özel bir etkileşimi yaratarak yapmış, Yamada açıkladı.

Ancak akışkan içerisindeki serbest hareketli ve rastgele konumlandırılmış moleküller ve parçacıklar, hidrojen üretme sürecine müdahale edebilir ve bilim adamları uzun zamandır onları hareketsiz kılmak için bir yol bulmuşlardır.

Yamada’nın ekibi, bu parçacıkları yakalamak için çok küçük delikli kristaller oluşturmak için yumurta içinde bulunan bir protein kullandı.

Yamada, bu değişim, moleküler etkileşimlere trafik kontrolü duygusu getirdi ve temiz hidrojen üretim verimliliğini artırdı dedi.

AFP’ye “Hidrojeni bir enerji kaynağı olarak kullanırsanız, yalnızca çevreye su bırakır, son derece çevre dostu” dedi.

Profesör, “Fosil yakıt kullanmadan bir laboratuarda hidrojen üretmek için proteinin yararlı bir araç olduğunu keşfettik” dedi.

Dünyanın önde gelen şirketleri hidrojeni, gelecekte otomobillerden büro binalarına kadar her şeyi güçlendirmek ve küresel ısınmaya neden olan fosil yakıtları atmak için nihai temiz enerji olarak görmektedir.

Yamada’nın yöntemi, “Applied Catalysis B” bilim dergisinin Şubat sayısında yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir