Apple En Büyük Telefon Şirketi Seçildi

Apple En Büyük Telefon Şirketi Seçildi

Araştırma şirketi IDC Cuma günü Apple, dördüncü çeyrekte, düşen küresel telefon pazarında en büyük akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’u geride bıraktı.

IDC tarafından yapılan bir ankette Perşembe günkü üç aylık verilerinin rapor edildiği Apple, 77.3 milyon iPhone’la tüm satıcıları sattı ve yüzde 19.2 pazar payı verdiğini gösterdi.

IDC, Apple’ın dördüncü çeyrek birim satışları bir önceki yıla göre% 1,3 düşüş göstermesine rağmen, Güney Kore’nin 74.1 milyon adetlik satılan cihazlarının% 18,4’lük pazar payı verdiğini öne sürdüğünü açıkladı.

IDC’ye göre, Huawei, yüzde 10,2 pazar payıyla üçüncü sırayı alırken onu Çinli Xiaomi ve Oppo sırasıyla yüzde 7,0 ve 6,8 ile takip etti.

Ankete göre, genel akıllı telefon satışları, 403.5 milyon el cihazının sevkıyatı ile yüzde 6,3 oranında geriledi.

IDC, verilerin, tüketicilerin, Apple ve Samsung’un en pahalı amiral gemisi akıllı telefonlarına geçmek için acele etmediklerini gösterdiklerini söyledi.

IDC araştırma yöneticisi Anthony Scarsella, “Lüks amiral gemilerinin en son sürüsü tatlı çeyreğinde tüketicilerin duraklatma düğmesine basmış olabilir” dedi.

Scarsella, bu üst düzey aygıtların “yükselticiler arasında bir zorunluluktan daha lüks olduğunu kanıtladı” dedi.

IDC analisti Jitesh Ubrani, üst düzey markaların tekliflerini genişlettikçe “ilk beşin dışındaki markalar ivme kazanmak için mücadele etti” dedi.

IDC, dördüncü çeyrekte yüzde 4,4 oranında bir düşüş bildiren Samsung’un, yüzde 21,6’lık pazar payı ile tam yılın en akıllı telefon satıcısı olduğunu ve Apple’ın yüzde 14,7’sine kaldığını söyledi.

2017 yılı genelinde akıllı telefon satışları yüzde 0,1 oranında azalarak 1,47 milyar adet olarak gerçekleşti.

IDC, Huawei’nin 2017’deki payı yüzde 10,4, bunu Oppo (yüzde 7,6) ve Xiaomi (yüzde 6,3) izledi.

Huawei, pazar payını artırmak istiyor ancak Washington’taki Çin yapımcısının Pekin hükümetiyle olan bağları konusundaki endişeleri takiben, ABD’li taşıyıcılarla anlaşma yapmamakla son zamanlarda bir gerileme yaşıyor.

Strategy Analytics’ten yapılan ayrı bir anket akıllı telefon satıcıları için benzer pazar payı buldu ancak akıllı telefon çağındaki en büyük düşüş olarak açıklanan dördüncü çeyrek satışlarında yüzde dokuz oranında bir düşüş buldu.

AStrategy Analytics’in Linda Sui, “Global akıllı telefon sevkıyatlarındaki daralmanın nedeni, daha uzun değiştirme oranları, daha az operatör sübvansiyonu ve genel wow model eksikliği nedeniyle talebin her yıl yüzde 16 düştüğü büyük Çin pazarında bir çöküşe neden oldu” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir