eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
İsrailden Apple’a Çift Kamera Patent Davası Açıldı

İsrailden Apple’a Çift Kamera Patent Davası Açıldı

Tel Aviv merkezli Corephotonics Ltd, patent ihlali davasını Pazartesi günü San Jose, California’daki federal mahkemede Apple aleyhinde açtı.

Birkaç tanınmış girişim sermayesi şirketi ve diğer yatırımcılardan 50 milyon dolar kazandıran Corephotonics, patentli mobil cihazlar için çift kamera teknolojisinin Apple tarafından, izinsiz olarak iPhone 7 Plus ve iPhone 8 Plus’a dahil edildiğini söyledi.

Davaya göre, Corephotonics İcra Kurulu Başkanı David Mendloviç Apple’a bir ortaklık yaklaştığını söyledi. Corephotonics, Apple’ın yeni teknolojiye övgüde bulunmasına karşın lisans vermeyi reddettiğini belirtti ve hatta patentin patentlerini az sonuçla ihlal edebileceğini söyledi.

Şikayetine göre “Apple’ın baş müzakerecisi Dr. Mendloviç ve diğerlerine, Corephotonics’in patentlerini küçümsediklerini belirtti. Apple’a hak ihlalinde bulunsalar bile Apple’ın bir şeyler ödemesi gerekene kadar yıllarca ve milyonlarca doların dava halinde geçeceğini” söyledi.

Bir Apple sözcüsü hemen yorum talebinde bulunmadı.

Birçok üst seviye akıllı telefonda, görüntü kalitesini kaybetmeden büyütülebilen çift kamera sistemleri bulunur. Apple’ın çift kamera teknolojisiyle ilgili kendi patentleri var.

Ocak ayında yapılan en son finansman turunda Corephotonics, Samsung Ventures, elektronik üreticisi Foxconn ve chipmaker MediaTek Inc.’i de içeren yatırımcılardan 15 milyon dolar kaynak sağladı.

Foxconn, Apple’ın sözleşmeli üreticilerinden biridir. Wall Street Journal’a göre Apple, MediaTek’i çip tedarikçisi olarak düşünüyor.

Corephotonics’in diğer yatırımcıları arasında Magma VC, Amiti Ventures, Hong Kong milyarderi Li Ka-shing ve Solina Chau’nun Horizon Ventures yanı sıra flaş depolama üreticisi SanDisk ve Çin telefon hizmetleri sağlayıcısı CK Telekom yer alıyor.

Corephotonics, Apple ile yaptığı patent davasında Samsung Electronics Co’ya tavsiyede bulunan hukuk firması Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan tarafından temsil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir