eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Android 8.1, Telefon Alanınızı Korumak İçin Önlem Alıyor

Android 8.1, Telefon Alanınızı Korumak İçin Önlem Alıyor

Mobil aygıtlardaki depolama alanı arttıkça, platform üreticileri ve uygulama geliştiricileri tembel ve dikkatsiz olmaya başlamaları anlamına gelmiyor.

Aslında, hala kısıtlı ortamlarda birçok uygulama ve dosya sıkıştırabilmek için alan ve performans için optimize etmek için onlara daha fazla meydan okumalı.

Neyse ki Google, gerçekten de uygulama boyutlarını küçültme vakası üzerindedir. Android 8.1’de, daha az kullanılan uygulamaları daha da küçültür ve Apple’ın iOS 11 sürümünde bir adım atmasına neden olur.

iOS 11, depolama alanı azaldıkça nadiren kullanılan uygulamaları “boşa çıkaran” yeni bir yerden kazandıran özellik sundu.

Teknik olarak, bu uygulamaları kaldırır, ancak verilerini etrafında tutar. Uygulamanın simgesi ana ekranda grileştirilir ve dokunulduğunda, büyük veya olmasın, uygulamayı yeniden yükleyip yeniden yükleyecek ve yalnızca uygulama ile ilişkili ayarları ve verileri geri yükleyecektir.

Artık durdurulan Nextbit Robin kullanıcıları böyle bir özelliği biliyor olacaklar.

Android 8.1’in sürümü biraz daha az köklü ancak bir bakıma da daha az etkili. Aslında kullanılmayan uygulamaları kaldırmaz. Sadece onları sıkıştırılmış formlarından çıkarmaz. Bu, uygulamayı tekrar indirmenize gerek kalmadığından size zaman ve bant genişliği kazandırma avantajına sahiptir.

Ne yazık ki, bu uygulama hala depolama alanında biraz yer kaplıyor.

Bu alan azaltmanın çalışma şekli, Android’in uygulama paketleri ile nasıl çalıştığını ve bir bakıma Java’nın nasıl çalıştığını yakından bağlıdır.

Android paketleri veya APK’lar, uygulamanın kullandığı Java sınıflarının derlenmiş sürümlerini içeren bir DEX dosyasını içeren sıkıştırılmış bir biçimde gelir.

Uygulama başlatma sürelerini ve performansı hızlandırmak için, bu DEX dosyaları APK’sından ayıklanır ve daha sonra ayrı bir konuma yerleştirilen bir ODEX dosyasına optimize edilir.

Bu, bir uygulamanın APK içindeki bir DEX dosyasına ek olarak bir ODEX dosyası ve her ikisi de kullanıldıklarında alanı kaplar anlamına gelir.

Android Open Source Project’teki yeni bir özellik, günlerce kullanılmayan uygulamaları “etkin değil” olarak işaretleyecektir.

Bu uygulamaların kendileri için oluşturulan bir ODEX dosyası olmayacak. Burada bir küçük yakalamak, inaktif app hala daha önce olmasa bile, biraz yer kaplar olmasıdır. Daha da büyük yakalamak, hala piyasaya sürülmemiş bir Android 8.1 sürümü için bir özellik olduğu ve birinin OEM’lerin kendilerini etkinleştirmesi gerektiği yönünde.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35