IBM, 30 Milyar Transistörü Tırnak Büyüklüğünde Bir Çipin İçine Soktu

IBM, 30 Milyar Transistörü Tırnak Büyüklüğünde Bir Çipin İçine Soktu

Moore Yasası’nın öldüğünü kim söyledi?

Kesinlikle IBM veya onun çip ortaklarının Globalfoundries ve Samsung. Üçlü, 5 nanometre fişlere yol açacak bir transistör üretim süreci geliştirdi.

Takım, çığır açan 7nanometre(nm) çip için kullanılan aşırı ultraviyole litografiyi (EUV) kullanarak çipi oynamakla birlikte, ortak FinFET transistör tasarımını silikon nanoset yığını lehine çevirdi.

Anahtar, inanılmaz derecede küçük bir alana sıkıştıklarından, performanslarını en üst düzeye çıkarmak için bireysel devrelerin ince ayarını yapmayı mümkün kılar.

Ne kadar küçük Grup, 5 nm’de 30 milyar transistörü bir tırnak büyüklüğünde bir çipin içine sıkıştırabildiğini söylüyor.

7nm çip birkaç yıl önce 20 milyar transistör tuttuğunda fena sayılmazdı.

IBM, tekniğin kendi Bilişsel bilgi işlem çabalarına yardımcı olmasının yanı sıra İnternet’in Şeyleri ve diğer “veri yoğun” görevlere yardımcı olduğunu görür.

Bununla birlikte, aynı zamanda mobil cihazların geleceği için pembe bir tablo çiziyor. Mevcut cihazlardan “iki ila üç kat daha fazla” pil ömrüne sahip olduğunu düşünüyor.

Muhtemelen iyimserdir (telefon üreticileri, ömür boyu hız üzerine odaklanırlar), ancak gelecekteki donanımın her iki şarj cihazında da daha hızlı olması ve biraz daha şarj edilmesi şok olmaz.

Bunun gerçek dünyadaki örneklerini bir süre görmeyi beklemeyin.

7nm cipsli cihazlar bile görmedik (en erken 2018 yılına kadar beklenmiyorlar), bu nedenle 5nm gelmeden önce birkaç yıl veya daha fazla olabilirdi.

Yine de, 5nm yol haritasında bile önemli.

Chip tasarımcıları anlamlı iyileştirmeler yapmak için tekerleği yeniden icat etmek zorunda kalmayacak ve en azından önümüzdeki birkaç yıl boyunca artan cihaz performansı konusunda endişelenmenize gerek yok.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir