Araştırmacılar Yapay Fotosentezle Hidrojen Yakıtı Üretiyor

Araştırmacılar Yapay Fotosentezle Hidrojen Yakıtı Üretiyor

Dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları yakıt üretme sürecini taklit edebilmek umuduyla laboratuarda fotosentezi yeniden yaratmaya çalışıyorlar.

Enerji Bakanlığı (DOE) Brookhaven Ulusal Laboratuarı’ndan ve Virginia Tech’den bir araştırmacılar ekibi, insanın yapmış olduğu bir moleküler sistemin ya da bu işi iyi yapabilen bir “supramolekülün” sırrını keşfetti.

Onların önde gelen araştırmacısı ilk olarak birkaç yıl önce iki süper molekül oluşturdu.

Her ikisi de fotosentezin gerçekleşmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirebilirler.

Işığı emici, elektrik yükünü ayıran ve taşıyan ve bitkilerin karbon dioksiti glikoza dönüştürmek için kullandığı hidrojen üretmek için gereken reaksiyonları katalize eder.

Bununla birlikte, biri diğerinden daha etkili olduğu için ekip nedenini bulmak için deneyler yaptı.

Her iki supramolekül, rodyum (Rh) metal iyonlarından yapılmış tek bir katalitik merkeze bağlı birkaç ışık hasat eden rutenyum (Ru) metal iyonundan oluşur.

Altı Ru ışık emicili olanın, 10 saat süreyle katalizör başına 280 hidrojen molekülü ürettiği halde, üç Ru iyonu olan moleküller, çalışmaya başlamadan önce dört saat boyunca yalnızca 40 molekül üretiyor.

Bir dizi testten sonra ekip, daha büyük bir süper molekülün, fotosentez için gerekli olan elektronları almaya daha elverişli hale getirerek biraz daha elektron açısından fakir olduğunu bulmuştu.

Araştırmacılar, bu sırrı anlamakla suni fotosentez için daha etkili moleküler sistemler tasarlama olanağını açtılar.

Zaman alacaktır, ancak grup (ve dünyanın dört bir yanındaki diğer ekipler) bulguları yakıt olarak kullanabileceğimiz yüksek miktarda hidrojen üretebilen sistemleri canlandırmak için kullanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir