eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Apple ve Amazon, Toshiba Bellek İşinde Bir Hisse İstiyor

Apple ve Amazon, Toshiba Bellek İşinde Bir Hisse İstiyor

Nikkei’ye göre, Apple ve Amazon Foxconn’a Japon çip devi Toshiba’nın NAND üretim bölümünü satın almak için teklif vermeye başladılar.

Anlaşma, şirketlerin, özellikle de Apple’ın, önemli flash belleğe iPhone’lar ve Kindle’lar için daha ucuza erişmesini kolaylaştırabilir.

Foxconn, Japon hükümetinin desteklediği ve Toshiba’nın yongalarının yabancı ellere geçmesine izin vermekten nefret ettiği de dahil olmak üzere en az beş diğer teklif verme rakibi var.

Foxconn, Apple’ın birincil sözleşmesi iPhone üreticisi olmasına karşın, Sony’nin PS4’ü, Amazon Kindle’ı ve evet, Toshiba TV’leri ve PC’leri (Japonya’da) dahil olmak üzere geniş bir yelpazede diğer ürünleri de üretiyor.

Bildirildiğine göre, yaklaşık 18 milyar dolarlık bir değerleme karşılığında, 28 milyar dolar kadar yüksek olan teklifi desteklemek için Apple’ın yardımını (ve çok büyük para stokları) talep ettiği bildirildi.

Bir NAND şirketi için bu tür bir nakit çok fazla değil. Western Digital, kameralar için SSD, USB ve flash bellek oluşturmak için bilinen SanDisk’i satın almak için 19 milyar dolar ödedi.

NAND, çip sektörünün en hızlı gelişen kategorilerinden biridir ve görünüşte her ay ortaya çıkan yeni gelişmelerdir.

Örneğin, Western Digital kısa süre önce daha fazla ve daha hızlı depolama alanını daha küçük cipslere sıkıştıracak ilk 64 katmanlı 3D NAND teknolojisini açıkladı.

Toshiba şu anda NAND teknolojisinde lider Samsung ve Western Digital’i izliyor. Foxconn CEO’su Terry Gou, şirketinin Amazon ve Apple’ın cüzdanlarının arkasında durduğu teknik papuçların en iyi talip olduğunu söylüyor.

Çünkü Foxconn, Toshiba’nın işine müdahale etmeyeceğini ve çabucak bir para ödemek istemiyor – başka bir teklif veren hisse senedi şirketi Kohlberg Kravis Roberts’e olası bir referansı. Nikkei’ye, “Toshiba’nın gelecekte daha iyi ürünler tasarlamasına yardım etmek istiyoruz,” dedi.

Şirket kısa süre önce Japonya’nın Sharp Electronics’i 3,5 milyar dolar karşılığında satın aldı ve bir önceki yıl 24,8 milyar kaybettikten sonra 59 milyar dönüş yapmasına yardımcı oldu.

“Japonların Sharp’i çalıştırmasına izin veriyoruz … ayrıca Toshiba’nın bellek biriminin Sharp gibi en azından 50 ila 100 yıl içinde hayatta kalmasını umuyoruz”

dedi.

Yine de, Foxconn Japon kamu ve hükümetinden sert direnişle karşı karşıya.

Toshiba, on yıllardır endüstride hakim olan ulusun son büyük yonga üreticilerinden biridir. Maalesef, Toshiba, nükleer endüstride 6 milyar doları aşkın para kaybettikten sonra derin bir açık açtı ve hayatta kalma olasılığını en üst düzeye çıkarmak için mümkün olan en iyi teklifi almalı.

Belki de belki de halk muhalefet oyun alanını kendisine yönlendireceklerinden korkan Gou, tüm partileri ihale kurallarına uymaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir