Honda’nın HoloLens demosu, AR’ın gerçekten yararlı olduğunu ilk gördüğüm demodur

Honda’nın HoloLens demosu, AR’ın gerçekten yararlı olduğunu ilk gördüğüm demodur

Honda, Microsoft’un HoloLens’ini kullanarak Detroit Auto Show’da basit bir genişletilmiş gerçeklik demosunu sunuyor. Kulaklıklardan birinde çember takma, dolaşma ve toplamda beş ila 10 dakika süren arabaya binme işi içeriyor. Ve muhtemelen şimdiye kadar yaşadığım en yararlı artırılmış gerçeklik demosuydu.

Demo gerçekten Honda’nın yeni araçlarından birinin özelliklerini ve özelliklerini sergilemek için süslü yeni bir yoldur. HoloLens tam olarak rahat değil. Ayrıca, rehberimdeki kişileri de bulmadım, bu da tüm tecrübeyi gözden kaçırmam gerekti.

Ancak, kulaklıklı mikrofon setinin yüzen AR unsurlarını arabanın içine ne kadar doğru yerleştirdiğinden şaşkına çevrildi. Ben arabaya bindiğimde bile kulaklık, infotainment sistemi veya heads-up ekranı gibi dikkat çekici özelliklerin üstünde ve etrafında gezinen renkli çizgiler ve oklarmış gibi görünüyordu. Sürücü koltuğuna oturup öne bakmak için, ön camın üzerinden Tron tarzı bir animasyon izledim, arabayı yolun ilerisine sürüklediğimi hissettirdi.


Hiçbiri, tam sanal gerçeklik deneyimi gibi, özellikle sürükleyici veya gerçekçi değildi. Ve HoloLens’in sınırlı görüş alanı sizi otomobilin etrafında yönlendirmesi gereken bazı işaretleyicileri ve okları gözden kaçırmayı kolaylaştırdı. Ancak yine de nispeten sıkıcı bir araba hakkında öğrenmek eğlenceli bir yoldur. Özellikle kulaklık teknolojisi biraz kayganlaştırıldığında, bayiliklerde ve otomobil fuarlarında ortaya çıkacak türden bir tecrübe.

Elbette ki o noktada, araba şirketleri (ve bu deneyimleri tasarlamak için sözleşme yaptıkları firmalar), böyle genişletilmiş gerçeklik teknolojisini kullanmayı haklı çıkaracak. Demoyu faydalı buldum, çünkü Honda temsilcisi beni çağırılan özelliklerle dolaştırmadı. Ama eğer ben did yanımda bir tane var, AR öğelerine gerçekten ihtiyacım var mı? Belki bir insan temsilcisi ve AR tekniği kombinasyonu daha eğitici olabilir veya belki sadece ezici olabilir. Her iki durumda da, Detroit’teki demo, bu soruların bazılarına cevap vermeye hazır olduğumuzun kanıtı gibi hissettim. Ayrıca, otomatik şovla uğraşıyorsanız, kendiniz kontrol etmeye değer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir