Acura, başka bir SUV’da kaygan bir Android tabanlı arayüzü gizlemektedir

Acura, başka bir SUV’da kaygan bir Android tabanlı arayüzü gizlemektedir

Başka bir otomobil şovu, başka bir lüks SUV, muhtemelen 40.000 $ – 50.000 $ aralığında alışveriş yapıyorsanız bakacak. Bu kez, 2018 yılının ikinci yarısında satışa çıkacak ve Detroit Auto Show’da ilk kez gösterilecek olan 2019 Acura RDX Prototipi’nin bir örneği örtülü bir versiyon haline geldi.

Acura son zamanlarda ormanda kayboldu. Daha ucuz Honda modellerinin çoğunda bile Apple CarPlay ve Android Auto gibi özellikler var; oysa supercar NSX on yıl önce tarihlenen görüntüleri var. Yeni RDX, Audi Q5 ve BMW X gibi bir rakip olan giden modele göre daha fazla alan ve performans vaat ediyor. Yeni 2.0 litrelik turbo şarjlı dört silindirli motoru – sıcak Honda Civic Type R hatchback’inden – değiştirerek bir Honda Pilot SUV gibi şeyler girmek için kullanılan 3.5 litrelik V6.

Ancak RDX Prototipinin arkasındaki büyük hikaye, içerideki bilgi-eğlence sistemi. Gone, yavaş bir dokunmatik ekran ile güçlendirilmiş Acura’nın gevrek ve birbirine bitişik topuz tabanlı sistemidir. Şimdi, yapılandırılabilir, Android OS tabanlı bir sistem (Honda’nın dünyanın en yeni birimi). Odyssey minivan bir touchpad aracılığıyla kontrol edilen Acura, sürücülerin gelecekteki modellerinde bulunan tüm bilgi-eğlence fonksiyonlarıyla etkileşimde bulunmasını istemektedir.

Yüzünde, True Touchpad Arayüzü denilen şey, göz kamaştırıcı görünüyorsa, iyi görünüyor. Bir sürü şirket, Acura’nın gösterge panelinin tepesinden yukarı çıkıp sürücünün biraz uzağına itilen bu 10,2 inç HD’ye benzeyen geniş ekranlar kullanıyor. Diğer şirketler 2000’li yılların sonlarında bir HP dizüstü bilgisayarında bulacağınız şeyin tüm incelikleri ile dokunmatik ekranları kontrol etmek için dokunmaya başlamıştı.

Ancak gezinti simgesinden telefon simgesine geçmeye çalışın; bir imleci bir dizüstü bilgisayarda veya Acura’nın ana rakiplerinden biri olan Lexus’tan bir touchpad sisteminde olduğu gibi görmüyorsunuzdur. Bunun yerine, parmağınızı dokunmatik yüzeyin üzerinde yer alan ve simgesi kırmızı-turuncu renkli arka plan ışığıyla aydınlanan yere karşılık gelen bir yere koyarsınız. Tıkır tıkır ve girersin.

Daha da iyisi, gezinme ve ekrandaki diğer işlevler için fayanslar yapılandırılabilir ve çok aranan insanlar, birçok kez yol tarifini istediğiniz hedefler veya en sevdiğiniz radyo istasyonları için favoriler oluşturabilirsiniz. Ve bu karolar ekranın köşelerine taşınabilir ve böylece onları etkinleştirmek için dokunmatik alanın dört köşesinden birine dokunabilirsiniz.

Acura nihayetinde sürücüler, navigasyon veya radyo veya podcast’leri çalmanın veya bir patronun çağrısını görmezden gelmenin bir yolu dışında kendi bilgi-eğlence sistemi dışından çok az şey istediklerini kabul etmiş olabilir. Oysaki otomobil üreticileri Mercedes-Benz Otomobilinizde bir işlevi yerine getirmek için her seçeneği seçmek istersiniz; bu, özel bir ses asistanından konuşurken veya ekrana dokunursa, Acura temelde iyi yapmak istediği bir şeyi seçmiştir.

Tabii ki, RDX’de yeni Acura sistemine gelen bir ses kontrol fonksiyonunun yanı sıra merkez konsolu lüks bir intihardan ziyade bir Sivil toplumda evde daha fazla görünmesini sağlayan zor anahtardır. Ancak, işlevsellik açısından, 2019 RDX, devrimci olmak yerine, yalnızca şeyler daha işe yarayacak olanlar için yenmek zor olabilir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir