Google kendinden araba sürme yarışında Big Auto’un topuklarını sıkıyor

Google kendinden araba sürme yarışında Big Auto’un topuklarını sıkıyor

Geçen yıl, tartışmasız Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı’ndaki en büyük sıçramayı yapan şirket, otomobil üreten bir şirket bile değildi. Google ana Alfabesinin kendine sürüş birimi olan Waymo, Detroit’e özerk minivanıyla birlikte çekildi otomobil endüstrisinin kalbinde çarpıcı korku ile söylenmedi. Bugün yayınlanan yeni bir rapora göre, çalışıyor.

Waymo, bu yıl Detroit Auto Show basın günlerine katılmakla uğraşmadı, ancak gösterdiği gölge uzun. Silikon Vadisi şirketi, Navigant Research’in yıllık özerk araba skor kartında yer alan 2 numaralı noktayı kapmak için Ford, Daimler ve Renault Nissan gibi eski araç şirketlerini geçti. General Motors hâlâ öncülük ediyor, ancak Larry Page ve Sergey Brin’in kendi kendine çalışan otomobilleri otomobil devinin topuklarını sıkıyor. (Bu büyük ölçekte bir araba imal edememe rağmen). Hey Google, çok perişan değil.

Navigant, 2015’ten bu yana kendiliğinden sürüş teknolojisinde çalışan 20 veya daha fazla şirketi strateji, imalat ve icra ile ilgili 10 farklı kriterde puanladı. Temelde, teknolojileri ne kadar iyi sorular soruyor? Onu ölçekte üretebilirler mi? Ve kitlelere ulaştırmak için planları neydi? Bundan sonra, Navigant dört kategorideki şirketleri sıralamıştır: liderler, yarışmacılar, yarışmacılar ve takipçiler.


Resim: Navigant

Geçen yıl, sadece dört şirket (ve ortaklıklar) lider kategorisine girdi: GM, Ford, Daimler ve Renault-Nissan. GM, Waymo, Daimler-Bosch, Ford, Volkswagen, BMW-Intel-FCA, Aptiv (née Delphi) ve Renault-Nissan’ın bu yıl iki kat daha fazla lider var. Waymo, Intel, Bosch ve Aptiv’in görünümü, kendi kendine çalışan otomobiller kurmak için yarışta teknoloji firmaları ve otomobil tedarikçilerinin giderek artan öneminin işaretidir. Bu arada, otomobil endüstrisinden artan bir blok otonomiyi kaçınılmaz görmekle kalmıyor, aynı zamanda kendi arabaları için de gerçek ilerleme kaydetmektedir.

GM çok fazla para harcama ve oldukça delice ses veren sözler yapma istekliliği sayesinde pakete devam ediyor. GM, Cruise Automation ve LIDAR firması Strobe gibi AV odaklı yeni başlayanlar edinmek için araç paylaşım servisini Maven’ı genişletmek ve robot taksiler filosu başlatmak gibi açık testleri yapmak için puan aldı. direksiyonlar ve pedallar olmadan En önemlisi GM, kendi özerk Chevy Cıvatalarını ölçekte üretebiliyor. Navigant, otomobil devinin önümüzdeki yıllarda yüksek otomasyona sahip sürüşün başarılı bir şekilde devreye alınması için iyi konumlandırıldığını söyledi.

Ancak Waymo, 2017’de sıralamadaki yükselişe hız veren cesur bir dizi hareket yaptı. Fiat-Chrysler, Lyft ve Avis gibi şirketler ile ortaklıklar, Waymo’nun başlıca güçsüzlüğüne değiniyor: bir araç filosu inşa etme, bakım yapma ve sahip olma deneyimsizliği. Ayrıca, bir plan başlatma planı tamamen sürücüsiz hareket kabiliyeti servisi 2018 yılının başında Arizona’da ilk kez insan güvenlik sürücüsünü kaldırarak puan kartında fazla puan kazandı.

Navigant bir adım daha ileri gidiyor ve muhtemelen bineceğiniz ilk özerk otomobilin GM veya Waymo’dan olacağını öngörüyor. 109 yaşındaki eski otomobil üreticisi ve bir buçuk yaşın üzerinde olan Google spinoff’u arasında giderek artan bir rekabet yaşanıyor olması kesinlikle doğrudur. İlginç bir dövüş olacak, özellikle de daha fazla otomasyona sahip araçlar gerçek insanlarla dolaşmaya başlıyor.

Apple ve Tesla kadar ilerleme kaydetmeyen iki büyük isim var. Önce, eski. Navigant, Cupertino merkezli teknoloji devinin “otomobil kadar kompleks bir ürün geliştirmediği” ni belirtirken, Apple’ın “otomatik sürüş alanına benzersiz şekilde konumlandırılmış mevcut yetenekleri” bulunduğunu belirtti. Şirket, California’daki özerk araç testi ve test aracı beneklendi Birkaç kez dışarıda kalıyoruz. Özerk bir Apple otomobilin gerçekleşmesi konusunda bir garanti yok, ancak 900 milyar dolarlık bir pazar payı ile şirket kolayca görevden alınamaz.


Fotoğraf: Tesla

Ve sonra Tesla var. Elektrikli araba olayının Navigant değerlendirmesi Elon Musk’un hayran fan tabanını öfkelendirir ancak gerçek bazen acıyor. Özellikle ilginç çünkü Tesla, yakın gelecekte tamamen özerk araç olan 5. Seviyeyi teslim etme sözü verenler açısından otomobil üreticileri arasında en açık sözlü davrandı. (Çoğu şirket kendi kendine sürülen bu otomobilleri satın alma kabiliyeti konusunda herhangi bir söz vermemektedir.)

Ancak Tesla aşırı vaat eden ve performansı düşük, Navigant şunu savunuyor:

Musk, Mayıs 2017 TED toplantısında bugün inşa edilen sistemlerin 2019 yılına kadar Seviye 5 kapasitesine sahip olabileceğini iddia etti. Bununla birlikte, 5. Seviye, tüm koşullara insani müdahalede bulunmaksızın çalıştırılabilen araç olarak tanımlandığından, bunun mümkün olmadığı pek mümkün olmadı. Şu anki Tesla donanımı, sensörleri temiz ve bulanık olmayan havalarda ve tümüyle otomatik sürüş için gerek duyulan yedek sistemlerin çoğunda yoksun bırakma yeteneğinden yoksun, alanın çoğundaki kişilerin yüksek otomasyonlu araçlar için gerekli olduğuna inandığı lidardan bahsetmiyorum bile. Nvidia bile, Tesla’ya sattığı bilgisayar donanımının tam otomatikleştirmeyi güvenilir bir şekilde destekleyebileceğinden şüpheleniyor.

Navigant, ayrıca Model 3’ün üretimini büyütmek için Tesla’nın yaptığı mücadeleden ve yeni seri pazar EV’siyle kalıcı kalite ve güvenilirlik konularından bahsediyor. Sürücüler, sürdürülebilir bir iş modeli yürütmek için zayıf bir yeteneğe sahiptir. Araştırma şirketi, “Şirketin çalışma biçiminde köklü değişiklikler olmaksızın büyük vizyonun yeterli olması pek mümkün değildir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir