Geleceğin VPN Teknolojisi Denilen WireGuard, Google Play Store’dan Kaldırıldı

Geleceğin VPN Teknolojisi Denilen WireGuard, Google Play Store’dan Kaldırıldı

İnternet kullanıcıları sık sık, VPN uygulamalarını kullanmak durumunda kalabiliyorlar. Bazı kullanıcılar daha çok yasaklı sitelere girmek için VPN uygulamalarına ihtiyaç duyarken bazı kullanıcılar ise internet ortamında anonim olabilmek için bu tarz uygulamaları kullanıyorlar. Günümüzde VPN hizmeti veren pek çok uygulama var ve bu uygulamaların çoğu benzer VPN hizmetine sahip.

WireGuard isimli bir uygulama ise diğer VPN uygulamalarına oranla benzersiz özelliklere sahip. Öyle ki bu VPN uygulaması, kullandığı protokolün ismini almış durumda. WireGuard isimli bir protokole sahip olan bu VPN uygulaması hem hız hem de güvenliği maksimum seviyede sunabiliyor. Ayrıca WireGuard, benzerlerine göre çok daha az kod içeriyor ve bu da uygulamanın, çok daha kolay bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

WireGuard, açık kaynak kodlu bir uygulama. Dolayısıyla isteyen herkes, bu VPN protokolünün kodlarına erişebiliyor. Hem bilgisayarlar hem de akıllı telefonlar gibi mobil cihazlarda kullanılabilen WireGuard, sahip olduğu yapı sayesinde de batarya dostu bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Ancak şu sıralar Google, WireGuard uygulamasını Google Play Store’dan kaldırmış durumda.

Google, açık kaynak kodlu uygulamaların seslerini duyurabilecekleri en popüler yerlerden bir tanesi. Ayrıca mobil uygulamaların tanıtım ve dağıtımları da sık sık Google üzerinden yapılıyor. Ancak Google, Play Store’da bulunan uygulamalardan bağış toplanmasını çok da sevmiyor. WireGuard geliştiricileri ise uygulamanın içerisinde bulunan bir bölümle bağış topluyordu. Hal böyle olunca da Google, WireGuard’ı Play Store’dan kaldırdı.

Aslına bakacak olursak geliştiriciler, uygulamaya koydukları bir butonla kullanıcıları, WireGuard’ın internet sayfasına yönlendiriyorlardı ve buradan bağış topluyorlardı. Yani aslında herhangi bir zorlama veya doğrudan bağış toplama gibi bir durum yoktu. Ancak Google tarafından yapılan açıklamalarda WireGuard’da söz konusu bağlantının bulunmasının bile ödeme politikasının ihlaline neden olduğu ve uygulamanın bu yüzden kaldırıldığı belirtildi.

Geliştirici ekip uygulamanın mağazadan kaldırılmasına itiraz etti ancak Google, bu itirazı da reddetti. Uygulamanın yeniden yayınlanabilmesi için geliştiricilerin bağış butonunu kaldırmaları gerekiyor. Geliştirici ekip şu sıralar, uygulamadaki bağış butonunu kaldırdı ve WireGuard’ın yeniden Google Play Store’a eklenmesi için bekleyişini sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir