Türkiye’deki Uber Davasında Karar Belli Oldu: İşte Kazanan Taraf

Türkiye’deki Uber Davasında Karar Belli Oldu: İşte Kazanan Taraf

Türkiye’de son yılların en önemli gündem maddelerinden birisi olan Uber, özellikle İstanbul’da popüler hale gelinde yerel ticari taksilerin değerleri azalmıştı. Bunun üzerine bazı taksi şoförlerinin Uber şoförlerine ve yolculara yaptıkları uygunsuz davranışlar, meseleyi ülke gündemine adeta perçinlemiş, olaylar İstanbul’un sınırlarını aşmıştı. 

Birleşik Taksiciler Derneği ve İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın Uber’e açtığı dava resmen karara bağlandı. Yerel esnafı temsil eden davacılar, gerekçe olarak Uber’in haksız rekabete yol açtığını dile getirmişlerdi. Davanın yürütüldüğü İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi, davacıları haklı buldu. 

Uber, Türkiye’de “haksız rekabet oluşturan” bir firma olarak tanımlandı:

Mahkeme, dava gerekçesini haklı buldu ve ABD merkezli şirketin haksız rekabet oluşturduğu ilk kez resmi bir şekilde doğrulanmış oldu. Bir süredir ulaşımdan men edilmiş durumda olan şirket, bu mahkeme sonucunda Uber’e Türkiye’deki faaliyetleri dolayısıyla ciddi yaptırımlar gelebilir. 

Uber.com’a erişim yasağı getirilecek:

Şirketin resmi internet sitesi Uber.com, halihazırda Türkçe yayın yapmıyor. Ancak merkezi bir internet sitesi olduğu için erişim engeli kararı verildi. Bu karar nedeniyle Uber’in mobil uygulamaları da Türkiye’de tamamen kullanım dışında kalabilir.

Uber’e düzenlenecek hukuki yaptırımlar netleştikçe sizlere aktaracağız. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir