Elon Musk’tan, Elektrikli Kamyon Tesla Semi Truck

Elon Musk’tan, Elektrikli Kamyon Tesla Semi Truck

Perşembe günü Tesla, nihayet otomobil endüstrisinin başını uzunca yükseğe çevirmesini umduğu beklenen yarı kamyonunu tamamladı. Tesla’nın CEO’su Elon Musk’un paylaştığı bilgiler göz önüne alındığında, sadece bunu yapabilir.

Kamyonun tasarımı, geleneksel 18 tekerleğe modern bir yaklaşım getirerek daha fütüristik bir görünüm getiriyor. Gerçekten aerodinamik bir görünüm veren neredeyse bir mermi trenine benziyor.

Musk, sürücüyü yol boyunca tehlikelere karşı korumak için “zırh camı” da içerdiğini söyledi. Şirketin Twitter’da standart cam ile karşılaştırma gösteriliyor ve Tesla’nın zırh camı bir çekme sıkışmasına karşı dayanıyor.

İki model 3 motor, arka aksların her birini sürüyor (toplamda 4 motor), iki Model 3 ekranı kabin ve kapı kollarında sürücüler tarafından açılmaları için baskı yapılmasını gerektiriyor. Burada bir tema hissiyorsanız, Tesla’nın yeni yarı kamyonu Model 3’ün platformunda inşa edildiğinden.

Sürücü direksiyon simidinin iki yanında iki ekranla kabin ortasında oturuyor. Gelişmiş bir oyun simülasyonuna benziyor; her ekran, aracın teşhisi, navigasyonu ve istif aracının her tarafının canlı kamera beslemesi gibi önemli bilgileri görüntüler.

Devasa araç, sadece beş saniye içinde 0’dan 60mph’a (herhangi bir kargo olmadan) geçme kapasitesine sahiptir. Maksimum yük ile (80,000 pound), kamyon yalnızca 20 saniye içinde o’dan 60mph’a kadar gidebilir. Tesla, yarı kamyonun bir dizel kamyonla karşılaştırıldığında ne kadar hızlı olduğunu göstererek bu bilgiyi aktardı ve hız karşılaştırması gülünçtü.

Bir tepeye çıkınca (yüzde 5 dereceli) kamyon maksimum hurda maksimum 65 mph hıza ulaşabilir. Maksimum bir yük bile olsa, tek bir şarjla olası bir 500 kilometre için hepsi iyi.

Beklendiği gibi kamyon, Tesla’nın geliştirilmiş otopilot sisteminde, acil fren, şerit tespiti ve şerit değiştirme uyarılarını içerecek. Bunlar sürücülerin çevrelerinden haberdar olmasına, özellikle de daha uzun sürücüler sırasında uykulu hissettiklerinde yardımcı olacak özelliklerdir.

Tesla’nın yeni kamyon filosuna uyum sağlamak için şirket, şarj işlemini sadece 30 dakika içinde 400 mil aralık ekleyebilen megawar’ı tanıtmayı planlıyor. Bu megaşrelerin ABD genelinde önemli caddelere yerleştirilmesini bekleyebilirsiniz.

Tesla şu anda bunları 2019 yılına kadar üretime geçirmeyi planlıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir