eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Dünyanın En Hızlı Kamerası, Hızlı Moleküler İşlemleri Yakalayabilir

Dünyanın En Hızlı Kamerası, Hızlı Moleküler İşlemleri Yakalayabilir

Saniyede bir milyondan fazla, hatta bir milyardan fazla kare çeken bu yüksek hızlı kameralar, Lund Üniversitesi’nin yaratılışında hiçbir şey taşımıyor.

İsveç Üniversitesi’nin icadı saniyede beş trilyon görüntü eşdeğer bir oranda filme alabilir, saniyenin 0.2 trilyon saniyesinde gerçekleşen şeyleri yakalamak için yeterlidir.

GoPro’unuzun yakalayabileceği her şeyden çok daha hızlı, özellikle de kimya, fizik ve biyolojideki doğal işlemler ve reaksiyonlardan bahsediyoruz.

Örneğin, bir film kağıdından geçen ışığı gösteren bu videoyu izleyin:

Gerçek hayatta, yalnızca saniyede trilyonlarca sürer, ancak kamera olayın üç saniyelik videosunu çekebiliyordu.

Peki, Lund’un kamerası bunu nasıl yapar? Işık yerine lazer flaşlarına kimyasal reaksiyonları ve biyolojik süreçleri ortaya koyan yenilikçi bir algoritma kullanıyor.

Her pals tarafından yansıtılan nesneler, yukarıdaki videoda olduğu gibi, işlemin nasıl gerçekleştiğini göstermek için daha sonra ayrılabilirlerse de, bir resim içine birleştirilir.

Filmde canlı olan en hızlı hayvanı bile yakalamak için böyle bir kameraya ihtiyacınız yok; Ekip, “patlamalar, plazma yanıp sönmeleri, türbülanslı yanma, hayvanlarda beyin aktivitesi ve kimyasal reaksiyonlar” ı yakalamak için en kullanışlı olduğunu belirtti.

Takım lideri Elias Kristensson şunları söyledi:

“Bugün, bu gibi hızlı olayları görselleştirmenin tek yolu, sürecin hareketsiz görüntülerini fotoğraflamaktır. Daha sonra, bir film haline getirilebilecek birkaç hareketsiz görüntü sağlamak için özdeş deneyleri tekrarlamaya çalışmak zorunda kalacaksınız. Deneyi tekrarlarsan bir sürecin özdeş olacağı ihtimali çok düşüktür. “

Kristensson ve ortağı Andreas Ehn, aynı zamanda yüksek hızlı moleküler süreçleri içeren yanma araştırması yapıyorlar.

Gelecekte yanma çalışmaları için kamera kullanacakları bahse gireriz ki bu da gelecek nesil otomobil motorlarına yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir