Peugeot, Yolda Kendi Kendine Çalışan Otomobillerini Almaya Hazır

Peugeot, Yolda Kendi Kendine Çalışan Otomobillerini Almaya Hazır

İçgüdü Teknolojisini, ev otomasyonunu ve bulut bağlantısını en iyi binicilik deneyimini sunmak için harmanlayan bir geleceği hayal eden İçgüdü Kavramı’nı daha önce gördük, ancak oraya gitmek için zorlu kilometrelerce yol alması gerekiyor.

MIT spin-off nuTonomy ile yapılan ortaklık sayesinde Fransız otomobil üreticisi, bunu Singapur’da yeni bir otobüse geçiş pilotunun başlatılmasıyla yapmaya başladı.

Anlaşmaya göre, nuTonomy’nin kendi kendine sürüş yazılımı ve “ihtisaslaşmış sensörleri”, bu yaz boyunca özelleştirilmiş Peugeot 3008s’e kurulacak ve ardından Eylül ayında Singapur’un sokaklarında serbest bırakılacak.

Başarı sağlanırsa, her iki şirket pilotun daha fazla şehre yayılmasını, araçların kent ortamlarında nasıl davrandığını daha iyi anlamalarına ve sürücülerin otomasyon sistemleriyle nasıl etkileşime geçtiğini değerlendirmeye devam etmeyi düşünecek.

Araştırmanın yeri, nuTonomy için, Ağustos 2016’dan beri şehirde bulunan özel olarak donatılmış Mitsubishi i-MiEV veya Renault Zoe elektrikli taksilerde kendi kendine sürüş sistemlerini test ettiğinden mantıklı.

Ancak şirket, aynı zamanda bu gezinme için yeşil ışık yaktı. Boston sokaklarında, Toyota, Audi’ye ve yerel Optimus Ride’e Massachusetts’teki genel testlerde katılmalarına izin verildi.

Geçen ay BMW, Intel ve Mobileye ile birlikte 40 modifiye BMW 7 Serisi sedanı ABD ve Avrupa sokaklarında test ettiklerini açıkladı.

Mercedes sahibi Daimler, kendi kendine sürüş platformunu bir kenara bırakarak önümüzdeki on yılın başlangıcına kadar tamamen özerk “seviye 5” taksi geliştirmesi için Bosch otomotiv tedarikçisi ile birlikte çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir