Dünyadaki İlk Yüzen Rüzgar Çiftliği İskoçya’da Üretime Başladı

Dünyadaki İlk Yüzen Rüzgar Çiftliği İskoçya’da Üretime Başladı

Dünyanın ilk yüzen rüzgar çiftliği, 2015 yılında İskoç kıyısından inşata başlatılmıştı. İki yıl sonra tesis şimdi üretime başladı. Oluşturduğu güç, İskoç elektrik sistemine gönderilecek ve 20.000 hane güç alacak.

Yüzen rüzgar çiftliğine Hywind İskoçya adı verilir ve yüzen bitkinin arkasındaki teknoloji 800 metre derinliğe kadar suda kullanılabilir. Hywind İskoçya’da yüzer rüzgar çiftliği ile kara işlemleri, Peterhead’de Great Yarmouth’daki bir operasyon merkezi ile bulunuyor.

Hywind İskoçya’nın güç toplama kabiliyetini desteklemek için yüzen rüzgar santralindeki ortakları olan Statoil ve Masdar, gücü depolamak için piller de kuracak.

Batarya tesisi Batwind olarak adlandırılır ve 1MWh’lik Lityum pil depolama çözümüdür. Pil tesisi, aralıklı süreyi azaltacak ve çıktıyı optimize edeceklerini taahhüt ediyor. Hywind Scotland yüzen rüzgar çiftliği, 30MW enerji üretebilir.

Statoil, 2030 yılına kadar temiz ve yenilenebilir rüzgar enerjisini 2030 yılına kadar 40-60 MWh’ye düşürmek istemektedir. Yüzen rüzgar santrali, geleneksel alt sabit rüzgar santrallerinden daha derin suda çalışabileceğinden önemli bir rol oynamaktadır.

Statoil’in Birleşik Krallık’ta da üretim yapan Dudgeon deniz rüzgar çiftliği adı altında bir offshore rüzgar çiftliği var. Şirket ayrıca Brezilya’da 162MW’lık bir enerji üretecek büyük bir güneş enerjisi santralinde %40’lık bir paya sahip olmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir