Bluetooth ve Zihin Tarafından Güçlendirilmiş Protez Kol

Bluetooth ve Zihin Tarafından Güçlendirilmiş Protez Kol

Robotik uzuvlar yeni bir teknoloji değildir, ancak bu uzuvların hareket alanı ve gücü artıracaktır.

Protezleri zihninizle kontrol etmek, başka bir iyileştirme alanına sahip olmakla birlikte, genellikle bir hastanın beynine doğrudan bağlıdır.

Bununla birlikte, robotik kolun kemiğe doğrudan tıklayan yeni bir teknik vaat ediyor. Johan Baggerman, Hollanda’da zihinle kontrol edebilen tıkırtılı protez koluna sahip ilk hasta.

Kemik ile doğrudan bağlantılı olarak, bunun gibi tıklama aletlerinin protez soketine ihtiyaç duyulmaması, açma, kapama, sürtünmeyi ve diğer cilt problemlerini önlemeyi kolaylaştırır.

“Zihin kontrolü”, sinyalleri almak için bir hastanın sinirlerini prize bağlayarak, özel bir Bluetooth bilezik ile etkinleştirilir.

Bununla birlikte, bir metal çubuğu bir hastanın kemik iliğine sokmak için birini, sonunda robot kolunu bağlayacak parçayı yerleştirmek için üç ameliyat gerekiyor ve üçüncü ihtisas bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen bir ameliyat , hastanın el kaslarını kontrol altına alan tüm sinirleri üst kol kütüğüne bağlıyor.

Bu, hastanın iyileştiği zaman yardımcı olan sinir sinyallerini güçlendirir ve yeni yapay bacağını kontrol etmek için elini açıp kapatmayı hayal eder.

Cerrahi ve rehabilitasyon dahil tüm süreç yorucudur ve tamamlanması biraz zaman almaktadır.

Baggerman, 2010’da bir kamyon kazasında kolunu kaybetti, 2013 ile 2016 yılları arasındaki üç ameliyatı aldı ve sadece rehabilitasyon sürecinin son safhalarını başlattı.

Yeni bir robot kolu ve eli yetiştirmenin ne kadar zor olursa olsun, yalnızca düşünerek kullanabilmenin şaşırtıcı olması lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir