Bildirildiğine göre Gigafactory sorunları nedeniyle Tesla Model 3 gecikmeler devam ediyor

Bildirildiğine göre Gigafactory sorunları nedeniyle Tesla Model 3 gecikmeler devam ediyor

Zaten üretim problemleri uğruna , Tesla Model 3’ün üretim artışı hedeflere ulaşmaktan daha da uzaklaştırabilir çünkü Gigafactory pil tesisi hâlâ hız bulmuyor. Dahası, daha önce gönderilen pillerde belirgin bir kalite sorunu olabilir.

Tesla CEO’su Elon Musk, Reno, Nevada yakınlarındaki Gigafactory’deki üretim engellerini, önceden belirlenen miktarda Model 3 sedan almak için gecikmelerden dolayı suçlamış olsa da, fabrikadaki sorunlar devam ediyor ve başlangıçtaki otomobil üreticilerinden daha kötü olabilir, CNBC Perşembe günü bildirdi. Kaynaklar, anonimlik şartıyla çıkışa yaptığı açıklamada, geçtiğimiz ayın sonunda pillerin hala kısmen elle inşa edildiğini ve ortak Panasonic’ten çalışanlara geçici bir süre için yardım talebinde bulunulduğunu söyledi.

Ancak, CNBC kaynaklarına göre, her batarya için lityum iyon hücreleri sıralarına elle yedi soğutma borusu koymanın karmaşık işlemi, geçen yıl yapılan batarya hatalarından sorumlu olabilir.

Fakat bant yığınları elle bir araya getirmek zor. Hücreler, bir soğutma tüpündeki tutkal üzerine sıkıştığından ve modüllere paketlendiğinden, biraz yüksek veya alçaltılabilir veya aksi halde hizalanabilir.

Mevcut bir Gigafactory mühendisi, Aralık ayında fabrika işçilerinin elle “bando elyaflarını mümkün olduğunca hızlı bir şekilde tokatladığını” hatırlattı. Bu süreçte birçok hurda üretti.

Daha da kötüleşen konularda tesisteki kalite kontrol müfettişlerinin çoğu Tesla tarafından geçici bir ajans tarafından çalıştırılıyor ve Gigafactory çalışanları benzer bir teknoloji kullanan diğer pil üreticileri gibi “stres testleri” yapmıyor. Ancak Tesla, arabalarının arızalı veya tehlikeli pillerle donatılmış olduğunu reddediyor.

Tesla sözcüsü, “Bu son derece yanlış bilgilendirilmiş ve yanıltıcı bir makale.” Sınır CNBC raporuyla ilgili bir e-postada.

Tesla 3 Ocak’ta yaptığı açıklamada 2017’de müşterilere 1.550 Model 3’ü teslim edildi ve 101.000’den fazla Model S ve X aracı ile birlikte 2.400’ün üzerinde araç inşa etti. Ayrıca, 2018 yılının ikinci çeyreğine kadar haftada 5.000 Model 3 oluşturacağına ve ilk çeyrekte haftada 2.500 yeni bir hedef olacağına dair tahminin tekrar ölçeklendirildi. Bu geçen sene yapılan başka bir düzenlemeyi takiben, Haftada 10.000 aracın nihai hedefi terk edildi .

Tesla’nın sağlığı hakkında şirketin 2017 finansal raporunu açıklamasıyla 7 Şubat’ta daha fazla bilgi edineceğiz. 2018 için umutları hakkında daha fazla ayrıntı ve Model 3’ün rezervasyon sahiplerinin eline geçmesi hakkında daha fazla haber olacak. Ama şimdilik, gözler Model 3’ün yavaş başlangıcının suçlusu olup olmadığını görmek için Gigafactory’ye doğru yönlendiriliyor.

4:54 güncelleme ET : Tesla’dan yorum eklendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir