YouTube, Gençlere Atölyeler Sunarak Sahte Haberlerle Mücadele Edecek

YouTube, Gençlere Atölyeler Sunarak Sahte Haberlerle Mücadele Edecek

Google zaten sahte haberlere işaret ediyor, ancak bunun her zaman yeterli olmadığını biliyor. İnsanlar da sahte haberlerin ne olduğunu anlamalı.

Bu amaçla, YouTube kanadı, İngiliz gençlerine atölye çalışmaları aracılığıyla sahte haberler bulmasını sağlayacak bir İnternet Vatandaş Programı başlattı.

Gün boyu yapılan toplantılar, gençleri gerçekleri kontrol etmeye, “sosyal kabarcıklardan” kaçmaya, nefret söylemiyle sorumlu bir şekilde ilgilenmeye ve raporlama araçlarını kullanmaya teşvik edecek.

YouTube programı 21 Nisan’da Liverpool’da başladı ancak önümüzdeki aylar boyunca diğer İngiltere şehirlerinde gençlik kulüpleri tarafından salınmayı planlıyor.

Atölyelere, gençlerin kültürüne, çeşitliliğine ve eğitimine odaklanan usta YouTube içerik oluşturucuları ev sahipliği yapıyor.

Aktarılan video devi, sadece bir avuç olayı yönetmekle, gençler arasında sahte haberlerin yayılmasını ortadan kaldırmayı beklemiyor.

Daha ziyade, bu daha büyük bir stratejinin parçasıdır; bu, hem yaratıcıları hem de ilgili hayranları, aksi takdirde yan kenarda otururken harekete geçmeye teşvik etmek için bir tekliftir.

Wired’in belirttiği gibi, bu, YouTube’un Kısıtlı Modu’nun yanlışlıkla sansürlendiği LGBTQ + materyallerinin ardından şeyleri düzeltmek için yapılacak bir girişimdir.

Teorik olarak bu hareket, YouTube’un geniş bir yelpazedeki insanların videolarını tanıtmakla ilgilendiğini ve mümkün olduğunca çevrimiçi nefret söylemiyle savaşmak istediğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir