Yeni Nesil RAM İki Kat Daha Hızlı Olacak

Yeni Nesil RAM İki Kat Daha Hızlı Olacak

Mikroelektronik endüstrisi için standartlar belirleyen kuruluş olan JEDEC, şu anda yeni nesil DDR RAM için tasarım özellikleri üzerine çalışmakta olduğunu açıkladı.

DDR5 bellek, bant genişliği ve selefinin yoğunluğunun iki katına çıkmasının yanı sıra kanal verimliliğini de geliştirerek daha hızlı ve daha fazla enerji verimliliği sağlamalıdır.

Büyük olasılıkla en üst seviyedeki oyun PC‘lerine ve diz üstü bilgisayarlara girerek oyuncuların her grafiğin kare hızını en grafiksel ve yoğun başlıklardan sıkıştırmasına izin verecek.

Ancak mobil bir sürüm, taşınabilir aygıtlarda da pil ömrünü ve performansı artırabilir.

JEDEC, yeni standartları 2018 yılında yayınlamayı planladığını ve bunun da DDR5 RAM‘in yakın bir zamanda tüketicilerin kullanımına sunulmayacağı anlamına geliyor.

Bilgisayar üreticilerinin yeni yongalar için de destek alması için zaman gerekecek ve bu yıllar alabilir.

Intel, masaüstü bilgisayarınızın performansını artırmak için son derece düşük gecikme süresini katı hal sürücünün hızıyla birleştiren Optane adlı kendi bellek seçeneğinde çalışıyor. ASUS, Dell, HP ve Lenovo, bu yıl bazen Optane donanımlı sistemleri piyasaya sürmeyi planlıyorlar. Çıkarsa, montaj hattından çıkmadan önce DDR5 modası geçmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir