eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Yapay Zekalı Ejderha Drone

Yapay Zekalı Ejderha Drone

Japonya’da bulunan Tokyo Üniversitesi JSK Laboratuvarı araştırmacıları, Asya kültüründe önemli bir yere sahip olan ejderha figürünü sonunda robot formuna kavuşturdular. Hava araçlarının fizyolojisini değiştirebilecek olan bu robot, büyüleyici bir şekilde bağımsız olarak hareket edebiliyor. 

Her biri çift manevra kabiliyetine sahip olan 4 farklı itici motora sahip olan robot, ayrı ayrı bataryalardan güç alan, aralarında menteşelerle bağlanmış modüller içeriyor. Robotun komuta merkezinde ise Intel’in yapay zeka destekli yongası Euclid bulunuyor. Bu işlemci aynı zamanda çeşitli sensörler sayesinde çevresel etmenleri algılayabiliyor. Yani gören, duyan, karar verip uçabilen bağımsız bir ejderha robotu üretildi. 

Hemen aşağıda robot için pek de uygun olmayan kapalı alan testlerinden görüntüleri izleyeceksiniz: 

Mevcut drone teknolojilerinin kabiliyetini arttırma potansiyeline sahip bu robot, aynı zamada uçan robotların boyutlarını da etkileyici şekilde küçültmeyi mümkün kılıyor. Dragon adı verilen robot şu anda sadece 3 dakika havada kalabiliyor. Buna rağmen fazlasıyla çevik hareketler sergileyebiliyor. Araştımacılar, robottaki modül sayısını 12’ye çıkarmak, her iki uca da tutucular eklemek istiyorlar. Böylece Dragon’un nesneleri taşıması da sağlanabilecek. 

Zorlu kurtarma çalışmaları sırasında bu robotun kullanılabileceğini hayal etmek zor değil. Şu an için Dragon bir prototip olsa da yeni sürümlerinde deprem bölgelerindeki dar geçitlerden rahatlıkla geçebilecek esnekliğe sahip olabilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35