Virginia, Teslim Robotlarını Yasalaştıran İlk Devlet Oldu

Virginia, Teslim Robotlarını Yasalaştıran İlk Devlet Oldu

Amerika artık Virginia’da geçirilen yeni bir yasa sayesinde bilim-kurgu ütopyasına bir adım daha yaklaşıyor.

Cuma günü eyalet valisi, teslim robotların 1 Temmuz’dan itibaren kaldırımlarını ve geçit yerlerini kullanmalarını sağlayacak bir karar üzerine anlaşma imzaladılar.

Starship Technologies (yerden sürüş konusunda uzmanlaşmış Estonyalı bir robotik şirketi) tarafından tavsiye edilen yasada, robotların saatte 10 (on) kilometre hızından daha hızlı hareket edemeyeceklerini ve 50 kilogramın üzerinde ağırlığa sahip olmayacağını belirtiliyor.

Yeni yasa küçük robotlara sokakları tamamen özerk olarak dolaşmalarına izin verecek. Bununla birlikte, çarpışmaları azaltmak için Virginia, uzaktan izleme yoluyla dağıtım şirketinin dikkatli gözetiminde kalmalarını ister. 

Starship, Ocak ayında ABD genelinde robotlarını yaygın bir şekilde test ederken, fütüristik konsept gerçekleşmeden önce sadece bir zaman meselesiydi. Estonya merkezli şirket yeni yasadan yararlanacak ilk kişi olacak gibi görünüyor.

Amazon ve Grubhub gibi çevrimiçi dağıtım işlerinde, yasayı desteklemek için Virginia’nın valisine mektup göndererek sektördeki ilgisini teyit etti.

Marble ve Dispatch gibi şirketler de kendi özerk robotlarını kaldırımlara getirmek için çalıştığını doğruladı.

Çoğu kişi hala Amazon Prime Now’ın rahatlığıyla püskürtülür hale getirildiğinden tüketicilerin yakında bir özerk robot tarafından kapısına teslim edilen bir paket alabileceğini düşünmek etkileyici.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir