Uber CEO’su Travis Kalanick İstifa Etti

Uber CEO’su Travis Kalanick İstifa Etti

Uber geçen ay skandalının ardından ve yatırımcıların baskısı üzerine, CEO ve kurucularından Travis Kalanick, Uber şirketindeki görevinden istifa etti.

Artık 70 milyar dolarlık firmanın başında değilken, Kalanick yönetim kurulunda kalacak.

New York Times’a göre, VC firması Benchmark’ın ortağı Bill Gurley de dahil olmak üzere uber’in önemli hissedarlarından beşi, Kalanick’in havluyu Chicago’da kendisine gönderdiği bir mektupla atmasını istedi.

Bu yatırımcılardan gelen mektupta, ideal olarak ‘gerçekten bağımsız yönetici’ olması gereken iki yeni yönetim kurulu üyesinin yanı sıra yeni bir CEO ve deneyimli bir CFO da çağrıldı.

Über’in teknesi son birkaç aydır sertçe sarsıldı; Şubat ayında eski bir kadın mühendis , şirketin yönetimi arasında cinsiyetçi davranışlarda bulunduğu iddiasıyla bir blog yazısı yayınladı ve daha sonra birçok skandal hikayesi çıktı.

Bu yıl sadece birkaç kısa ay içinde şirket, Jeff Jones , finans başkanı Gautam Gupta , iş başkan yardımcısı Emil Michael , teknoloji başkan yardımcısı Anthony Lewandroski ve APAC iş başkanı dahil olmak üzere bir düzineden fazla üst düzey yöneticiyle yollarını ayırdı.

Ayrıca, cinsiyet ayrımcılığı iddiasındaki soruşturmalarla bağlantılı olarak yaklaşık 20 kişiyi de görevden aldı.

Açıkçası Uber, liderlik ekibini yeniden yapılandırmak için çalışmalarını kesiyor.

Ancak umarım, bu seferki daha iyi şeyler yapabilir.

Şirketi rahatsız eden birçok sorun, Kalanick’in somutlaştığı ve vaaz ettiği acımasız büyüme odaklı kültüre atfedilirken, diğer konular yoğun bir tavırla ele alındı.

Bir açıklamada, Kalanick şunları söyledi:

Uber’ı dünyadaki her şeyden çok seviyorum ve kişisel hayatımın bu zor anında Uber’ın başka bir dövüşle dağılmak yerine yapımına dönmesi için yatırımcıların bir kenara çekilmesini talep ettim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir