Türkiye Rekabet Kurumu Google İçin Soruşturma Başlattı

Türkiye Rekabet Kurumu Google İçin Soruşturma Başlattı

İnternet araması, çevrim içi data dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar meydana getiren çok uluslu Amerikan anonim şirketi Google, Rekabet Kurumu tarafınca mahkemeye verildi. Rekabet Kurumu‘nun internet sitesinde yer verdiği açıklamada, belirlenen yasaların çiğnenmesi sebep yayınlandı.

Google‘nin, Android, uygulama ve hizmetleri konusunda Rekabet Kurulu‘nun 4. Ve 6. Maddelerini çiğnemesi sebebiyle açtığı dava sonucunda başlatılan soruşturma, uygulama ve hizmetlerin kullanımı konusunda donanım üreticileri ile meydana getirilen anlaşmaları kapsıyor.

Rekabet Kurumu‘nun sitesi üzerinden, davaya ilişkin verdiği bilgilerdeki ifadeler ise şu şekilde:

Kurul, ilgili yargı kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun’un 41. maddesi uyarınca; Google Inc., Google International LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına 17-06/54-M sayı ile karar verdi. Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi, hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, yukarıda adı geçen şirketlerin çeşitli faaliyetlerinin, 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında ihlal olup olmadığının tespiti amacıyla başlatıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir