Sanayi tipi tekerleklerin kullanım alanları

Sanayi tipi tekerleklerin kullanım alanları

 

Sanayi alanlarında kullanılan taşıma arabaları başta olmak üzere alet ve araçların rahatça hareket edebilmesi ve işi yapan kişinin işini kolaylaştırırken maksimum verimin alınması için sanayi tekerleklerinden faydalanılır.

Bu tekerlekler pek çok farklı araçta kullanılabildiği için kullanım alanı ve buna bağlı olarak geniş çeşitlere sahiptir. Bağlantı tipi bakımından 5 tip sanayi tekerleği bulunmaktadır. İhtiyacınız olan sanayi tekerleklerini, kullanılacağı alanın şartlarını ve yapılacak işin kapasitesini göz önünde bulundurarak seçmelisiniz. Burada önemli olan sanayi alanında özellikle ağır yükler ile taşıma yapıldığı için tekerin taşıma kapasitesini göz önünde bulundurmaktır. 800-3000kg arası taşımalarda kullanılacaksa eğer 100-400kg arası orta taşıyıcılar değil 800-3000kg arası süper taşıyıcılar tercih edilmelidir. Aynı şekilde taşınacak yükün ağırlığına uygun çapta teker seçmelisiniz, daha ağır yüklerde daha geniş çaplı tekerler seçerek taşımayı kolaylaştırabilirsiniz.

Bunun dışında tekerleklerin kullanılacağı ortamın da şartları göz önünde bulundurulmalıdır. Aşırı engebeli bir ortam varsa tekerleklerin kolay zarar görmemesi için nispeten daha ağır olan döküm tekerlekler kullanılabilir. Ortamda ısı yüksekse termoplastik kaplamalı tekerlekler tercih edilebilir. Teker çapının ve tekerin yapıldığı malzemelerin çok çeşitli olması kullanım alanlarını genişletmektedir. Böylece hem küçük taşıyıcılarda hem de büyük taşıyıcılarda tercih edilebilir. Sanayi tekerleklerinin frenli olanlarını kullanmak aracın zorlu sanayi ortamlarının bozuk zeminlerinde her koşula karşı sağlam durmasını sağlayacaktır. Özellikle eğimli yüzeylerde sabit durmayı sağlayarak iş yapmayı kolaylaştırır.

Sonuç olarak ufak ama etkili sanayi tekerlekleri hem taşıma ve hareket ettirme konusunda insan gücünden tasarruf sağlayacak hem de iş yapışı kolaylaştırdığından verimliliği artırarak zaman kazandıracaktır.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir