eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Pigment Boyalarla Kaliteli Emprime Baskılar

Pigment Boyalarla Kaliteli Emprime Baskılar

 

Tekstil sektöründe değişen moda ve gelişen teknolojiyle bağlantılı olarak kumaşlara işlenen boyar maddeler de değişkenlik gösteriyor. İlk baskı çeşitlerinden olan emprime baskı boyaları da farklılık gösteriyor.

 

Boya sanayi, tekstil sektöründen gelen talepler doğrultusunda hazır boya üretmek yerine emprime baskı boyaları olarak pigment boyar maddeler üretmeye başladılar. Bu sayede istediğiniz rengin farlı tonlarını bulma avantajına sahip oluyorsunuz.

 

Pigment boyaların en büyük avantajı kumaşa iyi yerleşmeleri ve kolay çözülmemeleridir. Böylece, kumaşlarınıza baskıladığınız desen ve figürler daha canlı ve güzel görünüyorlar.

 

Pigment Boyaların Özellikleri

 

Pigment boyar maddeler, pamuklu ve polyester kumaşlarda en çok tercih edilen emprime baskı boyaları çeşitleridir. Su ve organik solventlerde çözünmezler. Tekstil liflerine reçine esaslı maddelerle bağlanırlar. Yüksek sıcaklıkta kondense işlemiyle desenlerinizi kumaşa işleyebilirsiniz.

 

Baskı sonrası yıkama yapmanıza gerek yoktur. Baskı öncesi ve sonrası renk değişimine uğramazlar. Hem farklı kumaş liflerine başarılı şekilde uygulayabilirsiniz hem de düşük maliyet sağlarsınız.

 

Pigment Boyanın İçeriği

 

Pigment; Boyaya renk veren maddelerdir. Boyada, örtücülük sağlar ve doğal görünüm sunar. Organik, inorganik ve demir oksit olarak 3 çeşidi vardır.

Dolgu: Boyaya hacim katması için eklenir. Boyanın; akma, aşınma direnci ve nem direncini artırır.

Reçine: Boyanın kumaş liflerine tutunabilmesi, özelliğini kaybetmemesi eklenir. Boyanın; kimyasal dayanım, ısı stabilitesi ve mekanik özellikler kazanmasını sağlar.

Sertleştirici: Reçineyle reaksiyon sağlaması için kullanılır. Bu sayede boyanın; kimyasal dayanım, ısı stabilitesi ve mekanik özellikleri kazanmasını sağlar.

Toz Boya Katkı Malzemeleri: Solvent içermeyen toz boyalar kullanılır. Kumaşa işlenen boyanın yüzey rengini, hızlı işlenmesini ve matlık durumunu ayarlar.

 

Su Bazlı Boyalar

 

İçeriklerinde pvc ve ağır metaller bulunmadığı için daha sağlıklıdırlar. Daha çok su içerikli boyalardır. Bünyelerindeki suyun kuruması vasıtasıyla kumaşa işlenirler. En büyük avantajları da sınırsız renk sunmalarıdır. İstediğiniz renk kumaşlara istediğiniz renk tonlarında baskı işlemi yapabiliyorsunuz. Diğer avantajları şunlardır;

*140 ile 160 derese arasında pres uygulayabilirsiniz.

*60 derecede suyla rahatlıkla yıkayabilirsiniz.

*Kumaşa dokunduğunuzda yumuşaklığı hissedebilirsiniz.

*Sadece polyester film üzerine baskı yapabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz deseni kumaşa rahatlıkla baskılayabilirsiniz.

*Yüksek örtücülüğe sahip olduğundan yüksek baskı kalitesi alırsınız.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir