Haber

Rus Korsanları ABD Nükleer Endüstrisini Hedef Alıyor

New York Times ve Bloomberg, Rus korsanlarının Amerika’nın nükleer enerji endüstrisine sızmaya çalıştıklarını iddia ediyorlar.

Sızmaları kendileri geçen haftadan bu yana kamuoyuna açıktı, ancak şimdi parmaklar olağan şüphelilere yöneltiliyor.

Özellikle nükleer tesisleri hedef alan bir solucan olan Stuxnet’in aksine, bu programın bitkileri kendileri alması amaçlanmamıştı.

Bunun yerine, malware, santralleri işleten şirketlerin kurumsal ağlarına sızmak için kullanıldı.

Öte yandan, bilgisayar korsanlarının, kritik nükleer sistemlere erişimi olan anahtar çalışanlara kötü amaçlı yüklenmiş CV gönderdiği bildiriliyor.

Niyet, istihbarat toplanması için bu sistemleri izlemek ya da daha sonraki bir ihlal sırasında kullanılabilecek kimlik bilgilerini elde etmektir.

Bu, belirli, isimsiz uzmanların Times’ın Rus hack grubu Enerjik Ayı’nın MO’ına uyduğunu söylediği bir yöntem.

2017, ulusal devlet düzeyindeki bilgisayar korsanları ile hedefledikleri ülkeler arasındaki soğuk savaşta çok büyük bir yıl haline geliyor.

Zaten NotPetya solucanının ABD, Rusya, Avrupa ve Ukrayna’daki sistemlerin kaldırılmasının yanı sıra WannaCry gibi kötü amaçlı yazılım saldırılarını gördük.

Chipotle, OneLogin ve oylama makineleri yapan şirketler gibi büyük isimlerle birlikte özel sektör saldırıları da artıyor.

ABD’nin siber saldırılara karşı ABD’yi sertleştirmeye yönelik Beyaz Saray girişiminin başarılı olmasını umuyoruz, yoksa bu tehdit olmaya devam edecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı