Robot ve cihazlara dokunma duyusu kazandıran yerli girişim Sensobright, 5,2 milyon dolar yatırımla hayata geçti

Robot ve cihazlara dokunma duyusu kazandıran yerli girişim Sensobright, 5,2 milyon dolar yatırımla hayata geçti

Koç Holding‘in Japon Mitsui Grubu ve Koç Üniversitesi ortaklığında faaliyet gösteren teknoloji yatırım şirketi olan Inventram’dan sizlere daha önce bahsetmiştik. Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Inventram, yeni yatırımı olan Sensobright’ı basına tanıttı.

Koç Holding Turizm, Gıda ve Perakende Grubu Başkanı Tamer Haşimoğlu, bilim insanı Doç. Dr. Utku Büyükşahin ve Inventram Genel Müdürü Cem Soysal‘ın katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında hem Inventram hem de Sensobright girişimi ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Yakın gelecekte hayatımıza yön verme potansiyeli olan yeni iş alanlarını radarlarında tuttuklarını belirten Haşimoğlu, cesaretle bu alanlardaki fırsatları takip ettiklerini de paylaştı. Inventram’ı yaklaşık 10 yıl önce, inovasyon ve teknoloji dünyasıyla iş dünyası arasında bir köprü işlevi görmesi hedefiyle Koç Holding ve Koç Üniversitesi ortaklığında kurduklarını da sözlerine ekleyen Haşimoğlu, ülkemizdeki bilim kapasitesi ve taşıdığı yüksek potansiyelin laboratuvarlardan ya da teknoparklardan çıkıp dünya ile buluşabilmesi için yeni yaklaşımlara ihtiyaç olduğunu da paylaştı.

2019 yılının sonu itibariyle Inventram’ın 9 yüksek teknoloji şirketine yatırım yapmış olacağını da aktaran Tamer Haşimoğlu, bu girişimlerin 3’ünün ikinci aşama yatırım fazına geçmiş durumda olduğunu ve ikinci aşamada ihtiyaç duyulan fonların önemli kısmının Koç Holding tarafından üstlenileceğini de dile getirdi. Bu arada belirtelim girişim 5,2 milyon dolar yatırımla hayat buldu.

Robotlara dokunma duyusunu kazandıran bir çözüm sunan Sensobright’ın teknolojisinin ABD, Japonya, Kanada ve Avrupa ülkelerinde olmak üzere 22 ülkede patentlendiğini de ekleyelim. Yatırımları ile kendi alanında oyunun kuralını değiştirecek ve gerçekten de dünyada ses getirecek teknolojilerin peşinden giden, enerjisi yüksek bir şirket olduklarını vurgulayan Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, dünyaya teknoloji ihraç edeceklerini de dile getirdi.

Yaptıkları çalışmalar sonucunda insan dokunma çözünürlüğünün binlerce kat üzerine çıkabildiklerini ve bu teknolojinin NASA mühendisleri tarafından da önemli bir gelişme olarak değerlendirildiğini belirten Sensobright Yönetim Kurulu Başkanı ve CTO’su Doç. Dr. Utku Büyükşahin, insanda dokunma sinirlerinin en yoğun olduğu parmak ucundaki sinir hücresi yoğunluğu her cm2’de 241 tane olduğunu ve şu an bu buluş sayesinde robotların parmak uçlarındaki sensörlerin her cm2’de 256 ve üzerine çıkarabildiklerini de paylaştı.

Sensobright, dokunmanın yanı sıra sıcaklık algılanmasını ve hatta daha dokunmadan yaklaşımın algılanmasını da sağlıyor. Kısacası Sensobright ile artık robotlar ve makineler insandan daha hassas dokunma duyusuna sahip olabilecekler.

Sensobright Inventram Koç Holding Tamer Haşimoğlu Doç. Dr. Utku Büyükşahin Cem Soysal

Webrazzi Insights
Son Insights İçerikleri
Çalışan sayısını azaltmayı planlayan sigorta şirketleri teknoloji geliştirmek için de elemana ihtiyaç duymakta
İndirim dönemlerinde e-ticarette her aşamanın kesintisiz çalışması alışverişlerin başarılı tamamlanmasını artırmakta
Tedarik zinciri ve lojistik şirketleri, verimsiz iletişim yöntemlerine daha çok güveniyorlar

Son Insights Raporları
Direct-to-Consumer Girişimleri [Rapor]
İş Yaşamı Değerlendirmesi [Araştırma Raporu]
Yeni Nesil Bankacılık [Araştırma Raporu]

Insights hakkında detaylı bilgi
Şirketinizin Insights hesabı var mı?

0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir