Renk, Psikoloji ve Tasarım

Renk, Psikoloji ve Tasarım

Renk, insanlarda farklı duygular yaratan güzel bir şeydir. Eşyaları görüyoruz ve benzer nesneleri renk kullanımı ile ayırt ediyoruz. Renkleri, görüldüğünde farklı duygular yaratan bir nesne olarak görüyoruz. İnsan beyninin görsel sisteminde üretilen renklerdir. Gerçek hayatta renkler yoktur. Renkler beyinlerimizi kullanarak renkler yaratırız; bu da renklerin objektif değil öznel olarak kalması anlamına gelir.

Tasarımda renk, kullanıcının dikkatini çeken önemli bir işlev olarak işlev görür. Renk, kullanıcılar için yeni şeyler ile karşılaşmaya geldiğinde hatırlanması gereken en kolay özelliktir. Tasarımın renkleri, ürünün markalaşmasıyla her zaman bağlantı kurmaktadır. Ürün tasarımcıları, rengin, ürünün ne hakkında olduğunu bildirmek için bir yol olarak kullanırlar. Kullanıcının satın alma fikirlerinin büyük çoğunluğu çoğunlukla rengine bağlı. Renk psikolojisine geldiğinde oldukça önemli olan bazı gerçekler var.

Gerçek 01: Renk tercihleri ​​cinsiyet farkıyla birlikte gidiyor

Joe Hallock’un bulgularına gelince, renk seçimine gelince cinsiyetler arasında tercih arasında önemli bir fark olduğunu söylüyor. Çalışma en olumlu ve en az olumlu renkler için yapıldı ve hem erkek hem de kadınların mavi rengi için önemli bir iyilik oldu ve portakal rengi hem erkek hem de kadınlar tarafından en sevilmeyen renkti. Bu çalışmada, erkeklerin Koyu renkleri tercih ettiklerini ve kadınların yumuşak renkleri tercih ettiklerini tespit ettiler.

Erkekler ve kadınlar tarafından en çok sevilen renkler
Erkekler ve kadınlar tarafından en sevilmeyen renkler

Bulguların bu ayrıntıları, tasarımcıların mavi rengi uygulamalarında mümkün olduğunca çok kullandıkları ve daha az turuncu renk kullandıklarını neden ürün tasarımına geldiğinde anlamalarını sağlıyor. Ancak, yalnızca kullanıcıların beğenisine destek vermeyecek, ancak kullanıcıların kalitesini ve davranışını iyileştiren renkler kullanmak daima iyi.

Gerçek 02: Renk kullanımı ürün veya hizmete bağlı

Uygulama tasarımına gelince, çoğu insan satın almadan önce renkle bakıyor. Bir örnek vermek gerekirse, G-shock el bileği saatleri, sert kullanımı ve dayanıklılığıyla ünlüdür. Kullanıcılar G-shock web sitesine gittiğinde, kol saatinin öne çıktığı yönünde tam bir güven duygusu hissediyorlar.

G-shock web sitesi

Renk, uygulamaları kullanmaya geldiğinde bir kullanıcının kişilikini ortaya çıkarır. Burada, G-shock’un cok cazip renkler kullandığını görebiliyorsunuz ki, son derece profesyonel olmak yerine serin şeyleri sergilemekten hoşlanan kişilerin dikkatini çekecektir.

Gerçek 03: Renk, ürünü tanınabilir yapar

Ürün tasarımı sadece anlaşılabilir olmamakla birlikte keşfedilebilir nitelikte değildir. Beyinlerimiz her zaman hemen tanınabilen markalara odaklanmayı sever. Etkileyici ve tanınabilir ürün görünümünü oluşturmak için, iş fikirlerinizle, kişiliğinizle, duygularınızla uyumlu ve rakiplerinizden farklı renkleri doğru kullanmanız gerekir. Birçok çalışma, doğrudan rakiplerle başa çıkma sırasındaki renklerin önemli bir olgu olduğunu ortaya koymuştur. Renk kullanımı gıda ve restoran endüstrisinde gerçekten çok yaygındır. tasarımcılar ürünün görünümünü ağırlıklı olarak benzersiz renklere dayanarak kullanıyor. Mcdonalds’ı ele alırsak, birkaç şubesi olan yerlerde KFC, Starbucks ve diğer ünlü yemekler, benzersiz renklerine ve tasarımlarına odaklanır.

KFC uygulamada renkleri nasıl kullandı?
Mcdonalds uygulamada renkleri nasıl kullandı?
Starbucks uygulamada renkleri nasıl kullandı?

Önemli olan, renklerin kendisine odaklanmak yerine renklere yönelik müşteri tepkisini anlamak ve odaklamaktır. Renginiz, müşterilere vermeye çalıştığınızın hedefine ulaşmalıdır.

Renkler deseni nasıl etkiler?

Renklerin tasarım üzerinde nasıl bir etkiye sahip olduğunu bulabildiğiniz birçok makale vardır. Çalışmamda, renk fizyolojisinin deseni nasıl etkilediğini gösteren aşağıdaki örnekleri buldum.

Mavi

Mavi, ürün tasarımına girerken en çok kullanılan renklerden biridir. Mavi rengin güven, emniyet ve gevşeme gibi duygular verdiğini düşünüyoruz.

Mavi farklı renk tonları içeriyor ve bu renk tonları ile farklı bir duygu seti yaratıyor. Açık mavi renk sakin gibi duyguları yaratır ve kullanıcıyı yenilenmiş hissettirir. Mavi renk de mutluluk ile ilişkilendirilir. Normalde açık mavi gökyüzü kullanıcıya karşı bu mutluluk ve samimiyet hissi verir. Dost olma gerçeğini kullanarak güven kullanıcıya doğru yaratılır.

Pembe

Pembe renk, şekerleme ve şekerli ürünlerle ilgili bir renktir. Çoğu zaman pek çok kişi tarafından “Kızın rengi” olarak adlandırılır. Pembe renk düşündüğünüz kadar dişil değildir. Bu oyunculuğun ve sevinç rengidir.

Siyah

Siyah, spektrumda en çok istenen renklerden biridir. Siyah renk güç ve formaliteyi temsil eder. Siyah renk spektrumun en güçlü rengi olarak kabul edilir. Siyah yazı nedeniyle diğer renkler üzerinde güce uygun bir duygu yaratmak kabiliyeti elektronik yaşına kadar siyah ve beyaz yaşlardan itibaren olmuştur.

Renkle güç kazandığından insanlar ” Her şey çok güzel ” sözcüğünü kullanırlar .

Kırmızı

Kırmızı, bize önemi hissettiren bir renktir ve bize bir tehlike de bildirir. Kırmızı renk, kullanıcının dikkatini çekmesi gereken yerlerde genellikle tasarımla ilişkilendirir. Örneğin, trafik ışıklarında, kırmızıyı, geçişi durdurmak veya aracın ileri gitmesini durdurmak için bir gösterge olarak gösteririz. Aynı zamanda, kırmızı renk, sevgi ve tutku simgesi olarak alınır. Ancak çoğu kez kırmızı renk, kullanıcıya derhal dikkat edilmesi gereken yerlerde kullanılır.

Yeşil

Belli sebeplerden ötürü yeşil renk, insanlar çevreye, ağaçlara ve bitkilere bağlı bir renk buluyor. Organik yiyecek ve içecek satan organizasyonların çoğu uygulama için yeşil renk kullanır. Bu renk gözlerimiz için o kadar doğal olduğundan, doğru kullanıldığında dikkatleri üzerine çeker.

Her zaman renklerin markayla olan ilgisi vardır ancak uygulama kullanıcısının duygusu ile ilişkili olmadığını düşünüyoruz. Ancak, farklı duyguları tetiklemek için renkleri kullanabildiğimizi ve bunu doğrudan rekabette üst düzeyde kazanmaya yardımcı olmak için kullanabileceğimizi açıkça anlayabiliriz. Renk psikolojisinde, renklerle ilgili yanlış anlamaları anlama bilgisi

  1. Çirkin renkler var ve güzel renkler var
  2. Renkler Doğal olarak Renkli Bir Çember boyunca düzenlenir
  3. İnsanlar Renk Gör
  4. Renk Tercihleri ​​Kesinlikle Kişisel

Ayrıca, tasarımcıların, tasarımda kullanılacak en iyi renk olarak adlandırılan evrensel bir rengin olmadığını anlamalarına yardımcı olur. Kimin için çalışacağımızıza odaklanmalı ve daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için daha destekleyici bir tasarım yaratmak için tasarım sürecinin ilk safhasındaki fikir ve geribildirimlerini almalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir