PTT Messenger Geliyor…

PTT Messenger Geliyor…

Türkiye, Facebook’un popüler WhatsApp Messenger hizmetine rakip olarak yerli bir mesajlaşma uygulaması başlattı.

Türkiye Post ve Telgraf Genel Müdürlüğü’nden (PTT) sonra PttMessenger adı verilen uygulama, devlet kurumlarına ve bazı özel şirketlere sınırlı olarak teslim edildi.

Altı ay içinde halka arz edilmesi bekleniyor.

Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ gazetecilere yaptığı açıklamada, PttMessenger’in “WhatsApp’den daha güvenli bir sistem” sağlayacağını söyledi.

“Ana bilgisayarla hiçbir veri saklanmadığından, bu verilere erişmek mümkün olmayacak, WhatsApp’den daha güvenli bir sistem geliştirildi.”

Eleştirmenler, Temmuz 2016’da başarısız bir askeri darbeden sonra başlatılan yaygın darbelere işaret ederek, yetkilileri muhalifleri daha fazla izleme yeteneği vereceklerinden korkarak PttMessenger verisi geri getirilemediğinden şüphe uyandırdı.

PttMessenger’ın bu kurumlar tarafından kullanılan cihazlar için nihai olarak çalışanların kişisel elektronik cihazları için zorunlu indirmeler haline gelebileceği endişelerini veriyorlar.

Araştırma şirketi Statista’ya göre, Türk nüfusun yaklaşık yüzde 40’ı Aralık 2016 itibarıyla WhatsApp kullanıcılarını aktif olarak kullandı.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nin yüzde ikisinde, yüzde 18, ancak Suudi Arabistan ve Malezya da dahil olmak üzere birçok gelişmekte olan piyasanın arkasında idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir