Microsoft, Rus Korsanlara Karşı Hukuki Savaşta Alan Adlarını Kullanıyor

Microsoft, Rus Korsanlara Karşı Hukuki Savaşta Alan Adlarını Kullanıyor

Microsoft, Şüpheli Rus hacker’ları Amerikan ticari marka yasasını kullanarak aşağı çekmekte ve bir haftadır süren yasal savaşın geçici olarak bu hafta kapanmasına neden oluyor.

Microsoft, geçen yıl bilgisayara izinsiz girme ve ticari markalarını ihlal etme nedeniyle bilgisayar korsanlarına karşı dava açtı. “Stronyum” adı verilen bir operasyonla John’un sorumlu olduğu iddiaları, Microsoft hesaplarına girip Microsoft müşterilerine ait bilgileri çaldı.

Klasik bir  Hukuk ve Düzen  yasal savaşı, bu değil. Bilgisayar korsanları Microsoft’un avukatlarıyla yüz yüze değil; kim oldukları veya nerede faaliyet gösterdikleri hala bilinmiyor. Yasal belgeler bir şekilde sanıkları tanımlamak “sofistike ve iyi imkanlara sahip örgüt.” Göre Daily Beast , ortaya çıkmış Amerikan istihbarat Rus askeri istihbaratı bir kol olması aynı partiyi iddia ediliyor.

Açık mahkemede onlarla yüzleşmek yerine, Microsoft, livemicrosoft.net ve rsshotmail.com gibi korunan anahtar kelimeleri içeren grubun kullandığı alanların denetimini ele geçirmek için Amerikan ticari marka yasasını kullanıyor. Alanlar, Rus kontrolündeki sunuculardan Microsoft’un sahip olduğu sunuculara yönlendirilir.

Microsoft analistlerinden biri konumunu hukuki bir brifingde şöyle özetledi  :

Microsoft’un bu etki alanlarına sahip olmasını sağlamak, Microsoft’un sunucuları güvenli hale getirmek için bu alanlara tüm iletişimleri kanalize etmesini ve böylece Stronsiyon sanıklarının bulaşmış bilgisayarlarla iletişim kurma yöntemlerini kesecek şekilde sağlıyor … İstenen rahatlama ayrıca Microsoft’a, Stronsiyum sanıkları tarafından tehlikeye atıldı.

Şimdiye kadar, Microsoft, 70 komuta ve denetim noktaları hacker’lardan uzak aldı. Bir hâkim, bu hafta Microsoft’a bilgisayar korsanlarına karşı sürekli bir tedbir kararı verme yetkisine sahip olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir