eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Koz yönetimi, 2025’e kadar Uluslararası Uzay İstasyonu için NASA finansmanını sona erdirmek istiyor

Koz yönetimi, 2025’e kadar Uluslararası Uzay İstasyonu için NASA finansmanını sona erdirmek istiyor

Trump yönetimi, 2025 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu programına desteğini sona erdirmeye hazırlanıyor. Bu taslak bütçe önerisine göre; Sınır. ISS olmadan, Amerikan astronotları, NASA’nın derin uzay yolculuğu planları için yeni araçlar gelişene kadar uzaya herhangi bir yer bulmadan yıllarca Dünya’ya topraklanabilir.

Taslak, resmi bütçe talebinin 12 Şubat’ta açıklanmadan önce değişebilir. Ancak, meseleyi tanıyan iki kişi Sınır direktifin nihai öneride olacağını söyledi. Yorum için NASA’ya ulaştık, ancak yayınlandığı zamana kadar yanıt almadık.

Trump idaresinin bütçe teklifi de Kongre tarafından incelenmek ve onaylanmak zorundadır. Ancak ISS fonlarını iptal etme niyetini duyurmak bile, NASA’nın uluslararası ortaklarına, ABD’nin programı sürdürmekten artık ilgilenmediğine dair bir mesaj gönderebilir. NASA’nın ortaklarımızın birçoğu hala istasyonda 2024’ten sonra çalışmaya devam etmek isteyip istemediğine karar vermiş durumda.

Uluslararası Uzay İstasyonu iki yıldan uzun süredir devam etmekte olan bir programdı. NASA’ya her yıl 3 ila 4 milyar dolar arasında bir maliyeti vardır ve ABD hükümetinden 87 milyar dolarlık yatırım . Hükümet ve ticari deneylerin mikro gravitasyonda yürütülmesinin yanı sıra insan vücudunun ağırlığa karşı nasıl tepki verdiğini test etmek için önemli bir merkez haline geldi.

NASA, 2024 yılına kadar Uluslararası Uzay İstasyonu programını finanse etmeyi taahhüt etti. 2014’te Obama yönetimi tarafından yapılan uzatma sayesinde . Ancak bundan sonra, istasyonun kaderi havaya uçtu. Kongre, finansmanı bittikten sonra ISS ile ne yapılacağını açıkça tartıştı, ancak bir plan üzerinde kesin bir karar vermedi. Ticari alan endüstrisindeki pek çok kişi, NASA’nın 2028 yılı boyunca programını tekrar genişletmesini istiyor: Birçoğunun işletim ömrünün sonuna geldiği düşünülüyor. Bu, NASA’ya, ISS’nin operasyonlarını ticari sektör için tam zamanlı veya şirketlerin daha düşük Dünya yörüngesinde bir ticari modül kurması için geçişi için bir yol bulma zamanı bulacaktı. Bununla birlikte, ticaret şirketleri 2024 yılına kadar bunu yapmaya hazır olmayabilirler .


Resim: NASA

Başkan Trump’ın geçen yıl imzaladığı NASA Geçiş İzni Yasası Uzay Ajansını, ISS’yi çoğunlukla NASA fonundan uzaklaştırabilecek bir yol bulmaya yöneltti. Plan, 1 Aralık 2017 tarihine kadar Kongreden kaynaklanıyordu, ancak NASA raporu sunup sunmamakla ilgili herhangi bir kamuya açıklama yapmadı.

Kongre ve diğerleri, derin uzayı keşfetmek için gerekli araçların geliştirilmesine yardım etmek için, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu NASA’nın parasını almak istemişlerdir. NASA hem astronotları daha düşük Dünya yörüngesinin ötesine taşımak için hem dev bir roket olan Space Launch System’i hem de bir mürettebat kapsülü Orion’u geliştiriyor. Fakat NASA astronotlarını Ay’a geri göndermek için Trump’ın yeni direktifi , uzay ajansı insan uzay uçuşu planlarını kaldırmak için çok daha fazla donanıma ihtiyaç duyacak. Ay’a geri dönüp daha kalıcı bir varlığı tesis etmek için astronotları canlı tutmak için bir kara yolu, yaşam alanı ve daha fazla teknoloji gerekecek. Ve NASA önümüzdeki yıllarda sabit bütçelerle karşı karşıyadır; ISS’den kurtulmak, bu teknolojilerin finanse edilmesine yardımcı olmak için potansiyel olarak milyarlarca dolar kazandıracaktı .

Fakat ISS’nin yerine geçmeden çok erken iptal edilmesi, daha düşük Dünya yörüngesinde bir insan faaliyeti boşluğuna yol açabilir. Benzer bir senaryo, Uzay Mekiği programının sona erdiği 2011’de oynadı. Obama yönetimi NASA’nın Constellation programı olarak bilinen Ay’a geri dönme girişimi iptal etti ve uzay ajansını astronotlarını uzaya göndermenin bir yolu kalmadı. Plan, ticari şirketlerin adım atması ve bunun yerine, Dünya gezegeninin yörüngesine indirgemek için astronot göndermeye başlamış olmasıydı. Bu fikir SpaceCom ve Boeing olmak üzere iki şirket astronotları ISS’ye ve bu alandaki astronotları taşımak için uzay aracı üzerinde çalışan Commercial Crew programına dönüştü. Ancak, Shuttle programının bitmesinden yaklaşık yedi yıl sonra şirketler, insanları yörüngede taşımaya hazır değil ve muhtemelen bir yıl daha olmayacak . Bu, NASA’yı insanları uzaya taşımak için Rus araçlarına güvenmeye bıraktı.


SpaceX gibi ticari ortaklar, ISS’ye düzenli olarak kargo başlatmakla görevlidir
Resim: SpaceX

ISS’yi kaybetmek, yeni teknolojileri test etmek istasyona güvenmeye çalışan ticari alan endüstrisi için büyük bir kayıp olacaktır. Küçük uydu operatörleri problarını ISS’den başlatırken, laboratuardaki ağırlığı az olan ortamlar şirketlerin donanımlarının alan için hazır olup olmadığını anlamalarını sağlıyor. Şişirilebilir alan yaşam alanları oluşturan Bigelow Aerospace, yaklaşık iki yıldır uzay istasyonunda modüllerinden birinin bir prototipini test ediyor. NASA, istasyonu, insanların uzun süredir Mars’a yolculuk yaparken ihtiyaç duyacakları önemli bilgileri insan vücudunu ne kadar uzay uçuşunun etkilediği hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullandı.

Ek olarak Ticari Mürettebat programı da ISS’nin sona ermesi gibi tam bir döneme giriyor olacak. Yakın tarihli bir hükümet denetimi, hem SpaceX hem de Boeing’in 2019 yılının sonlarına veya 2020 yılının başına kadar ISS’ye astronot göndermeye başlaması için onaylanmadığını tespit etti. Onlara uzay istasyonuna düzenli olarak geçiş yapmak için sadece beş yıl veriyor.

ISS, tüm bilimsel ve ticari faydalarının ötesinde, uluslararası işbirliğinin temel taşlarından biridir. NASA, Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos ile işbirliği içinde ISS’yi ve Kanada, Avrupa ve Japonya’daki astronotları istasyonda yaşıyor. Muhtemelen NASA bu umudu diğer ülkelerle iddialı bir ay dönüşüyle ​​ortaklaşa bulabilir, ancak bu hareket ABD uzay programının temel unsurlarından birini feda ederdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35