En son glikoz algılayan akıllı kontakt lensin uzun bir yol var.

En son glikoz algılayan akıllı kontakt lensin uzun bir yol var.

Bilim insanları, kullanıcının kan şekerini ölçmek için akıllı bir kontak lens tasarladı. olmadan Bir iğne kullanarak. Şu ana kadar, iğnesiz prototip sadece tavşanlarda test edildi – gözyaşı kullanarak kan şekerini doğru bir şekilde izlemek mümkün olup olmadığı belli değil. Ancak işe yararsa, diyabetli insanlar için büyük bir gelişme olacaktır.

Objektif, içinde bulunduğu şeffaf, esnek malzemeden üretilmiştir. bazı yumuşak temaslar piyasada. Araştırmacılar, içeride küçük bir LED ışığı ve bir glikoz sensörü de dahil olmak üzere elektroniği gömdü. Glikoz seviyeleri belirli bir seviyenin üzerine çıkarsa sürekli aydınlatılmış LED ışığı kullanıcıyı uyarmak için titreşir, araştırmacılar günümüzde dergide rapor verirler Bilim Gelişmeleri .

Kore Cumhuriyeti Ulsan Ulusal Bilim ve Teknoloji Enstitüsünde Jang-Ung Park liderliğindeki bilim insanları, önceki çalışmaların gözyaşlarında ölçülen düşük glikoz düzeylerini taklit etmek için şekerle kaplanmış suni gözyaşlarını kullanarak kontakt lensi test etti. Ayrıca tavşanlarda deneme sürdüler: LED, araştırmacılar bir glikoz solüsyonu tavşan gözüne püskürene kadar bekletti – ve ardından LED, sanki olduğu gibi kapandı. Bununla birlikte şimdiye kadar, insanlarda veya insanların gözyaşlarıyla test edilmedi.

Cihaz diyabetliler için iğnesiz kan şekeri monitörü geliştirmeye yönelik en yeni girişimdir. Johnson & Johnson’ın glukoz izleme bölümünün eski baş bilimsel sorumlusu John L. Smith ve devrenin esnek bir kontak lens üzerine yapımı etkileyici olduğunu söylüyor. İnvaziv Olmayan Glükoz Peşinde: Haince Türkiye Avcılık . Ancak gözyaşlarından alınan glikoz okumaları, diyabetliler için tedavi kararlarını yönlendirecek kadar güvenilir seviyede kan düzeylerini yansıtmıyor diyor. Smith, “Bu kan şekerinin güvenilmez bir ölçümüdür” dedi. “Ve bu, büyük bir güvenilirlikle ölçmek zorunda olduğunuz bir şeydir ya da insanları zarar görmeye maruz bırakırsınız.”

Daha fazla 30 milyon Amerikalı şekilden bir miktar şeker hastalığına çok fazla şeker veya glikoz, kanda . Kan şekerinin aşırı derecede artmasına veya tehlikeli seviyelere düşürülmesine engel olmak için şeker hastalığı olan insanlar, yemeklerini izlemek ve bazen kendilerine insülin enjekte etmek zorundalar. Bu nedenle doğru kan şekeri okumaları anahtardır. Smith, “Diyabetli insanlar yaşamlarını bu ölçüme bahis ediyorlar” diyor.

Günümüzde, iki ana yöntem, bir parmak sokarak veya hücreler arasındaki sıvıdaki glikozu ölçmek için derinin altına bir iğne takarak kan çizmeyi içermektedir. Her ikisi de tatsız olabilir, bu nedenle şirketler yıllardır iğnesiz kan şekeri monitörünü takip ediyorlar. Birçoğu denedi – Google da dahil. Ancak şimdiye kadar glikoz-duyarlı bir kontakt lens geliştirmeye çalıştık gün ışığı görmedi .

Smith gözyaşlarındaki glikoz seviyelerinin izlemede kullanılacak kandaki glikoz seviyeleri ile yeterince yakından izlenemediğini söylüyor. 1980’lerden kalma bir kağıt bunu destekliyor. : 100 hastayı test ettikten sonra “kan glikoz seviyesi ile gözyaşı arasında anlamlı bir korelasyon bulunmadı”, çalışma raporlandı. Smith, “Bu çok, çok zor bir sorundur” dedi. E-posta ile yapılan açıklamaya göre, bugünkü çalışmanın arkasındaki ekip, klinik araştırmalara başlamak için bir hastaneyle birlikte çalışıyor. Ancak bu yeni kontakt lensin insanlarda ne kadar iyi çalıştığından daha fazla bilgi edinene kadar, iğnesiz bir glikoz monitörü arayışı devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir