Kordiseps Nedir?

Kordiseps Nedir?

 Kordiseps, henüz keşfedilmemiş olan, asklı mantarların cinslerinden biridir. Genellikle karınca gibi böceklerin vücutlarını ele geçirirler. Daha doğrusu birçok böceğin vücudunu sararak, onların ölmelerine yol açarlar. Tayland ve Brezilya’da yer alan yağmur ormanlarında yaşayan karıncaların başına kordiseps mantarı yüzünden, biyolojide “Ölüm Isırığı” olarak tanımlanan olay geliyor. Kordiseps zaman içerisinde karıncanın vücudunu sarmaya başlar. Karıncanın tüm eklemleri yavaş yavaş kasılır ve karınca acının kaynağını bulabilmek için bir bitki ya da ağacın gövdesine tırmanır. Karıncaların ölüm anı yaklaştığında ise çeneleri kasılır ve ölmeden önce son bir güçle bitkinin yaprağını ısırır. Bu sebepten Kordiseps Mantarı biyolojide “Ölüm Isırığı” denilen olayı yaşatmasıyla bilinir.

 Kordiseps mantarı her ne kadar karıncaların ölümü anlamına gelse de, mantarların kendisi için yeniden doğuş, yani üremedir. Kordiseps mantarlarının kölesi hâline gelen karıncalar, mantarlar için sadece bir üreme aracıdır. Tarihte çoğunluk tarafından inkâr edilen görüş olan; bir mantarın, başka bir böceği kontrol edebiliyor olması bu inkâr “Ölüm Isırığı” denilen olayla reddedilir. Çünkü evrim tarihinde zaten bun benzer birçok olay vardır.

 Birçok hayvana bulaşabilen ve onların vücutlarında yaşayabilen mantarlar, bakteriler ve parazitler konakladıkları hayvandan farklı çeşitlerde yararlanırlar. Birisi sadece kanını emerek yetinir, ötekisi sindirim kanallarında besin ihtiyacını giderir, kimisi ise bitki köklerindeki besinleri çalar. Fakat parazitler sadece besin kanallarına saldırmadığı için evrim denilen olayı yaratırlar. Örneğin; hayvanın sinir hücrelerine ve dokularına saldırarak organların işlevlerini bozup, onları öldürebilirler. Kordiseps mantarı da başka bir böceği yönetebiliyor olması ile bu evrime örnektir. Karıncaları enfekte ederek, kendi üreme ihtiyaçlarını giderirler. Kordiseps mantarı karıncayı ele geçirerek, kaslarına verdiği acıdan dolayı onu 20-25 santim aralığındaki yüksekliğe çıkarmayı sağlar. Bu sayede üreyebilmesi için gereken en uygun nem oranını yakalar ve üremeye başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir