Kiracı Kalmak Mı Ev Sahibi Olmak Mı?

Kiracı Kalmak Mı Ev Sahibi Olmak Mı?

Ev sahibi olmak; Türk toplumu için oldukça önemlidir. Her aile, kendisine ait bir evinin olmasını ister. Kiracı olmadan, başkalarının evine zarar verme korkusu taşımadan yaşamak ister. Ancak, günümüz ekonomik şartlarında kiracı olmanın da ev sahibi olmanın da birtakım faydaları ve zararları bulunmaktadır.

Kiracı Olmak vs Ev Sahibi Olmak

Kiracı olmanın en büyük avantajlarından birisi, tüketicinin evden sıkıldığı zamanlarda taşınabilmesine imkan tanımasıdır. Isı yalıtımı ve çatı aktarma gibi yüksek giderlere kiracıların katılımı söz konusu değildir. Bunun yanı sıra, evin değerinin düşmesi gibi riskler, kiracıyı ilgilendirmez. Buna ek olarak, kiracıların apartman yönetimi içerisinde bulunması zorunluluğu yoktur.

Kiracı olmanın takdir edersiniz ki, birtakım dezavantajları bulunmaktadır. Her şeyden önce, kiracının oturduğu ev için tadilat yaptırması mümkün değildir. Daha doğrusu, tek başına böyle bir karar almasına imkan yoktur. Buna ek olarak, kiracının her an evden çıkartılma riski bulunmaktadır. Ayrıca, ev sahibinin istediği anda kiraya zam yapması veya kişisel sebeplerden ötürü kiracıyı evinde istememesine rastlanmaktadır. Bunun dışında, kiracı olarak yaşayan insanların sabit bir ikametlerinin olmamasının bazı durumlarda sıkıntı yarattığını ifade etmek gerekir.

Konut sahibi olmak ise ekonomik açıdan düşünüldüğünde gerçekten kolay değildir. Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz neticesinde konut satışları düşmüştür. Ancak, bu sebepten dolayı, konut fiyatları da düşmüştür. Bu bağlamda, elinde nakit parası olan kişiler için konut satın almanın oldukça uygun olduğuna değinmek gerekir. Ancak, birikmiş parası olmayan kişilerin nasıl konut sahibi olacağına karar vermesi önemli bir zorunluluktur.

Konut sahibi olmak için en geçerli alternatiflerden birisi, konut kredisi almaktır. Konut kredisi faiz oranlarının geçmişe kıyasla düşme eğiliminde olduğunu söylemek mümkündür. Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası gibi bankalar, bu yılın son döneminde konut kredisi faiz oranlarını yüzde birin altına düşürmüşlerdir. Bunun yanı sıra, senetle ev sahibi olma şansı da yer almaktadır. Ancak, faize bulaşmak istemeyen ve aynı zamanda yeterli peşinatı olmayan kişiler için en uygun konut alma yöntemi Birevim’dir. Birevim’e katılarak faizsiz ve peşinatsız konut sahibi olabilirsiniz.

https://blog.birevim.com/kiraci-kalmak-mi-ev-sahibi-olmak-mi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir