eşya depolama uluslararası evden eve nakliyat uluslararası evden eve nakliyat
Jeotermal Enerji Yatırımları – M.Ata Ceylan

Jeotermal Enerji Yatırımları – M.Ata Ceylan

 

Türkiye’deki Jeotermal Enerji Yatırımları hakkında değerlendirme yapan Mehmet Ata Ceylan ülkemizde yer alan 40 adet santralin kurulu olduğunu belirtti. Düzenlenen proje ve planlamalar ile bu santral kapasitesinin devam edeceğini açıkladı. Toplamda ise 2000MW gücünde santral üretimi için yatırımlar yapıldığı belirtilmiştir. “Mehmet Ata Ceylan – EnerjiBeş” adresinde yayınlanan enerji yatırımlarına yönelik açıklamalarda üretim süreçlerinin devam ettiği ve yatırımların değerlendirmeleri incelenebilir.

Enerji ve Jeotermal Projeleri

Santral kurulumlarının yaklaşık maliyet değerinin 3,5 – 4 Milyon USD’yi buluyor. Sebebi ise bu tesislerden elde edilen enerji gelirinin yüksek olmasıdır. Enerji projeleri ile iyileştirilen ve en iyi hale getirilmeye çalışan santraller için kapasite artırımına gidilmiştir. Mehmet Ata Ceylan yeni üretilen ekipmanların enerji ve jeotermal santrallerde kullanılmasının yatırım açısından kazanç gelirini yükselteceğini açıklamıştır. Bu projelerin etkin olarak uygulandığı iller ise Manisa, Denizli, Aydın ve Çanakkale olmuştur. Bu bölgelerde rezerv olarak bulunan ve enerji getirisi bakımından yüksek olan jeotermal kaynaklara ulaşılmıştır.

Yerli Üretim Ekipmanlarının Kullanılması

Yerli üretim ekipmanlarının geliştirilmesi, jeotermal kaynaklara daha kolay şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır. Böylece standart enerji üretiminin iki katına çıkılarak üretim süresinin daha aza indirilebileceği onaylanmıştır. Tesislerde tercih edilen jeotermal enerjilerin kullanılması ve dağıtımı için gerekli olan maliyetin plan ve projeler i le tekrar düzenlemesine gidilmiştir. Ancak kapasite faktörünün fazla olması ve bunun yanında üretim ekipmanlarının performansını da etkileyecektir.

Mehmet Ata Ceylan kaynak ve enerji değerlendirmesinde ülkemizde rezerv halinde bulunan ve ekipmanlar ile yerinden çıkarılarak enerji kaynağına getirilebilir bazı bölgeleri tespit etmiştir. Yapılan değerlendirmelerde Ege ve Marmara bölgesi yoğun olarak görülmüştür. Buralardan elde edilen jeotermal enerji kaynakları sayesinde ülke yatırım ve kazanç gelirinin arttırılabileceğini belirtti. Aynı zamanda yapılan tasarruf ile doğal enerji kaynaklarından da kullanacağını açıkladı.

Ek: https://www.virahaber.com/atiklardan-enerji-uretimi-her-gecen-gun-artiyor-50981h.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/micderc1/...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/micderc1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35